Aky je Xiaomi Mi 8 po 8 mesiacoch? Značka Xiaomi obľubujem hneď ako sa popularizovala. Dokážu robiť prémiové smartfóny bez ceny prémiových smartfónov. Len škoda že preskočili Mi 7 a vrhli sa rovno na mi 8. Vypadá to tak že v čine neuznávajú klasické poradie čísel.

Nedávno vyšla novinka Xiaomi Mi 9, ktorá ma byť lepšia ako Mi8. Ale aj MI 8 je skvelý smartfón čo vám dokážeme v recenzie. A tiež si odpovieme na otázky či sa oplatí isť z Xiaomi Mi 8 na novšiu verziu. Či sa ešte oplatí investovať do Xiaomi Mi 8, v porovnaní s mobilami z tej istej kategórie. A aké nové vymoženosti má Xiaomi Mi 9 oproti Mi 8.

Balenie

Balenie obsahuje trocha viacej než sme zvykom. K smartfónu tentoraz dostanete rýchlo nabíjačku na ktoré je v Xiaomi vždy spoľahnutie. Sponku na vyťahovanie pinov. Kedže Xiaomi nepodporuje 3,5 mm jack čo môže rozrušiť niektorých z vás.

Tak to vynahradil to USB-C káblom do ktorého si môžte zapojiť slúchadla a vypočuť si tak hudbu. A ešte k tomu pribaliť plastový obal, ktorý sa nezdá byť vysokej kvalite. Ale je super že takúto vec pribalili, nikdy neviete kedy sa takýto obal hodí.


Konštrukcia

Začneme s prvý dojmom, na prvý pohľad vypadá skvelo z oboch strán. Krásny lesklý dizajn vďaka sklu z oboch strán a vďaka sklu. Ktoré je Gorilla Glass 5. Čo patrí k štandardom mobilov v tejto cenovej kategórii. Odporúčam kúpiť kryt alebo si nechať ten v balení ale s kúpeným krytom vyzerá lepšie. Než s plastovým ktorý dostanete v balení.

Tak či onak odporúčam nosiť nejaký kryt kedže Xiaomi Mi 8 je dosť šmykľavý. A oprava tohto smartfónu nieje najlacnejšia záležitosť. Okolo okrajov je klasická hliníková konštrukcia vďaka ktorej je mobil ľahký a tiež sa dobre drží v ruke.

Čo mi ale vadí a u predošlých modeloch som bol na toto zvyknutý je vodotesná konštrukcia. Mobil vás teraz nechráni proti vode ani prachu, čo dosť zamrzí za tu cenu.

Trocha toho vydrží ale neodporúčam si ho brať ku bazénu alebo do sprchy. Za to spadnutia do záchodu sa nemusí báť, pri takýchto situáciach vás podrží. Za to predošlý mobil tuto ochranu mal a tiež najnovší smartfón Xiaomi mi 9, túto ochranu obsahuje. Vypadá to tak že Xiaomí Mi 8 je čiernou ovcou v rodine.

Infračervený senzor

Toto je niečo čo mi na Xiaomi Mi 8 tak trochu chýba, bol som zvyknutý že predošle verzie tento infračervený senzor mali. A vy tak teraz musíte zapínať a vypínať svoj televízor pomocou diaľkového ovladania. Ale tak technológie idú do predu a snažia sa zbavovať neužitočných vecí.

Dizajn

Dizajn. je kategória sama o sebe. A čo sa mi z hľadiska dizajnu najviac páčilo je zadná strana mobilu, kde vidíte vertikálne rozložené dve kamery. A snímač odtlačku prstov ktorý je pekne uložený, hornej časti smartfónu. A sklo tomu dodáva tie správne grády.

Ale jedna vec sa mi na Xiaomi nepáči a to že kopírujú dizajn Apple. Tento smartfón vypadá ako presná kopija iPhone. Podľa mňa toto robiť nemusia a určite máju predpoklady na to aby vytvorili vlastný dizajn. Ako smartfón vypadá užasne aj je z neho cítiť kvalita, len ma trocha štve, že sa nesnažia vytvoriť vlastný dizajn.

Displej

Minulý rok sme dostali LED displej tento rok sme si polepšili na AMOLED displej. Veľkosť displeja je 6,21 palca, čo mi prišlo až moc obrovské a viacej preferujem smartfóny s menším displejom. Jedinou výhodu vidím v tom že, môže byť skvelý na hranie hier.

Ale väčšinou na hry nepotrebujete veľký displej. Jediná hra ktorá sa hra skvelo na tomto displej je PUBG a tiež ostatné strieľačky, pri ostatných hrach prechod na väčší displej moc neucítite. A hrajú sa takmer rovnako.

Rozlíšenie displeja je 1080 x 2440, taký zlatý priemer. Ale aj tak sa naň pozerá zo všetkých uhlov fantasticky a nieje mu čo vytknúť. Na AMOLED displejoch sa mi páči hlboká čierna, ktorá je pre ne typická. Pozeranie seriálov na tomto mobile je skvelé a obraz je pekne čistý.

V displeji taktiež nájdete výrez ktorý je trocha väčší ako býva zvykom. Aj keď viem že sa ľudia delia na dva tábory, kde jednej skupine sa výrez páči a druhej nie. Z jednej strany je to pekná dekorácia a dodáva to smartfónom skvelý dizajn. No zo strany druhej to môže niekomu zavadzia a prvé čo urobí je že si tento výrez zakryje.

Nastavenie jasu

Som rád že s týmto Xiaomi problém nemá a displej je tak svelo vidieť za denného svetla. Dokonca ak prejdete na funkciu automatický jas tak jas môžte vytiahnuť ešte o úroveň vyššie. Inak funkcia automatického jasu funguje na výbornú. Či je menej alebo viacej svetla displej sa dokáže prispôsobiť.

Always on display

Xiaomi má od Mi 8 zabudovaný prémiovú funkciu Always on display. Kde vlastne váš display je celu dobu zapnutý, a keď dostane upozornenie tak ihneď viete či prichádza z Facebooku alebo Gmailu. Pekné to na mobiloch je to nespochybňujem ale je to tiež žrútom batérie.

A na mobiloch ako Xiaomi, kde máte notifikačnú diódu mi to príde tak trocha zbytočné. Jedine čo to plní je štylizačnú funkciu, a hravo sa obijdete s notifikačnou diódou. Ja osobne túto som túto funkciu nikdy nepoužíval hlavne preto že mi neprišla nejako významná. A tiež radšej ušetrím batériu na niečo iné.

Zabezpečenie

Snímače odtlačku prstov boli na Xiaomi vždy skvele. A po priložení prsta sa vám mobil odomkne do sekundy. Ich dlha výdrž stoji tiež za spomenutie. Ale Xiaomi pridal do svojich smartfónoch odomykanie pomocou tváre. Vďaka ktorej možno odomknúť smartfón ešte rýchlejšie ako pri snímači odtlačku prstu.

Uložný priestor

Na výber mate z 64gb 128 a 256gb verzii, kde cenový rozdiel je len 30€ a to mi príde ako nie moc veľká čiastka. Dobre sa rozhodnite pretože miesto už nebudete môcť zväčšiť pomocou prídavného SD slotu.

Reproduktor

Čo sa týka audia má Xiaomi Mi 8 len jeden reproduktor a nieje potrebne viac, hneď vám vysvetlím prečo. Hlasitosť hudby je vysoká, takže, k mobilu nebudete musieť dokupovať žiaden prídavný reproduktor. Taktiež kvalita je skvela a ma dobrý čistý zvuk.

Celkovo ak budete používať smartfón pri cvičení, alebo si chcete vychutnať svoju pesničku naplno. Ani v jednej situácii vás smartfón nenechá v štichu.

Hudba cez slúchadla

Ako som už v úvode spomínal v smartfóne nenájdete žiaden 3,5mm jack ako tomu bolo pri starších generáciách. Ale to si môžte vynahradiť pomocou USB-C kablu do ktorého zapojíte slúchadlá. Na počudovanie hudba cez slúchadla znie skvelo a vám už nikdy nebude chýbať 3,5mm jack. Tiež musím pochváliť Xiaomi, že pribalili tento USB-C kábel k mobilu a nemusíme si ho tak osobitne dokupovať.

Parametre

Procesor je Snapdragon 845 a k tomu sa pridáva až 6gb pamäť RAM. Presne toto mám aj na Xiaomi rád, že sústreďujú svoju pozornosť na výkon. A ja osobne som smartfónom nemal problémy a ale niektorý sa sťažujú že výkon sa podobá skôr na Snapdragon 835 a tiež že občas laguje. Čo sa mi taktiež nestavalo.

Procesor je v dobre ale vraj je zle spravený manažment chladenia. Ale ubezpečujem vás, že každú hru na tomto smartfóne rozbehnete bezproblémovo. Tiež sa môže stať že mobil sa trocha začne prehrievať. A zahreje sa taktiež ak budete využívať trocha väčšie množstvo aplikácii.

Batéria

Čo sa týka životnosti je na tom skvelo a mobil vám vydrží 2 dni. Kapacita je 3400mAH a s výdržou som bol naozaj spokojný. K smartfónu je pribalená aj rýchlo nabíjačka vďaka ktorej nabijete svoj smartfon na 44% za hodinu a pol. Čo je škoda je že tu nenájdete rýchlo nabíjanie a bolo by určite pekné prekvapenie, keby som ho tu našiel.

Softvér

V dnešnej dobe si môžete aktualizovať váš starý systém na verziu Android 9.0 System vďaka tomu beží omnoho lepšie ako v minulosti. Nájdete tu veľké množstvo pred inštalovaných aplikácie ako je theme panel. Kde si môžte zmeniť tapetu svojho mobilu ale kúpiť nejakú prémiovú.

Taktiež Xiaomi má vlastnú galériu, kde máte na výber z veľkého množstva štylizácii. Aplikácia s vlastnou hudbou tiež nieje výnimkou a mnoho ďalších aplikácií. Tiež množstvo Google funkcií a aby som nezabudol tak dokonca aj Google Play store.

Xiaomi MI 8 ponúka navigáciu v reálnom čase. Ale od tohto modelu Xiaomi svoju navigáciu vylepšil a vďaka tomu satelit dokáže nájsť vašu polohu omnoho ľahšie ako tomu bolo kedysi. Vy tak máte menšiu šancu že sa niekde stratíte.

Jedinou vecou ktorou mi vadili boli notifikácie a celkové zobrazovanie notifikácii. Na šťastie sa to po aktualizácii Androidu ale aj tak to stále nieje najlepšie. Teraz sa to len objaví a po čase zmizne, čo je o trocha lepšie ale stále to nieje ono. Ja viem je to maličkosť ale ta maličkosť vás dokáže znervózniť ale na druhu stranu to neberiem ako nevýhodu.

MIUI 10

Nový softvér ponúka množstvo nových funkcii. Bežne by som ich chcel vymenovať všetky ale myslím si že bude stačiť 6 tých najlepších. Aj tak si myslím že nebudete využívať všetky funkcie, ktoré MIUI má a že ich bolo dosť. Už otáľania a poďme si predstaviť najlepšie funkcie ktoré nový MIUI priniesol.

Gestá

Prvou vecou sú gestá, ktoré nahrádzajú tlačidla na telefóne. Tak napríklad potiahnutím prsta hore prejdete na domovskú obrazovku. Potom je tu potiahnutie hore a držanie, ktoré vám otvorí menu. Ale najlepšou vecou je určite tlačidlo späť, ktoré použijete tým že z rohu potiahnete do stredu obrazovky.

Viacej som bol zvyknutý ťahať z ľavého rohu ako keby som to mal robiť z pravého rohu. Ale toto nechám na vás, na ktorú stranu si vy skôr privyknete. Tieto späť gestá môžu biť tiež využívané ako multitasking. A celkovo gesta v MIUI su naozaj dobre urobené.

Použivateľské rozhranie

Ďalšou vecou ktorá sa zmenila je používateľské rozhranie, ktoré si prešlo trocha väčším vylepšením. Ako prvé tu mame novú tému Rhodium, ktorá vypadá tak trochu old-schoolovu a videl som niektorých ľudí používať túto tému. Téma taktiež zmení ikony.

Navigačné menu si tiež prešlo malými zmenami a trocha viacej sa záčina podobať na Android Pie. Čo je skvelé podľa môjho názoru. Taktiež ukazovateľ zvuku vypadá podobne ako u Android Pie.

K ukazovateľovi pribudlo tlačidlo tichý režim. A tiež pribudlo tlačidlo, ktoré vám dovolí meniť hlasitosti u ostatných aplikácii, ako je klasické zvonenie, zvonenie budíka a hlasitosť hudby. Čo je teraz aj viacej praktickejšie.

Najväčšou zmenou si prešla obrazovka s nedávnymi aplikáciami. Kde teraz posúvate vertikálne. A celkom sa mi to páči za prve to vypadá dobre a za druhe je to iné. A vďaka tomu máte väčší prehľad vo vašich aplikáciach.

Celkovo to robí prepínanie medzi aplikáciami omnoho jednoduchšie. Vy tak môžte dať viacej veci na menu s nedávnymi aplikáciami. Tiež si môžte vybrať jednu aplikáciu a uzamknúť ju, čo to viacej možnosti.

Umelá inteligencia

MIUI má umelú inteligenciu podobne ako veľa vecí v dnešnej dobe. Prvou funkciou je Preload Mode. Kde MIUI sa učí, ktoré aplikácie používa používateľ najčastejšie a vďaka tomu zredukuje čas načítania týchto aplikácii. Vlastne MIUI kopíruje váš vzorec správania a podľa toho sa zariadi. A môže tak otváranie niektorých aplikácii znížiť na nulu.

Ďalšou vecou AI potrait mode, ktoré funguje s jednou alebo dualnou kamerou. Celkovo to vylepšuje sýtosť farieb keď si urobíte selfie. Poslednou vecou je nový Xiaomi assistant, ktorý vám pomáha uľahčiť prácu s telefónom.

V Xiaomi assistant si bohužiaľ nemôžete vybrať slovenčinu a tak sa musíte spoľahnúť na vašu angličtinu. Ale ak ste používali niekedy Google Assistant, tak určite ste s týmito príkazmi oboznámený, pretože na Xiaomi Assistant fungujú dosť podobne.

PIP režim a automatické vyplňovanie

Bol som trochá rozrušený keď som si všimol že MIUI nemá moju obľubené funkcie a tie su PIP mód a Autofill. Ale nakoniec sa dostavili s MIUI 10. Áno konečne môžem mať zapnutý PIP režim, keď mám zapnuté Google mapy. PIP je picture-in-picture režim čo v preklade znamená obrázok v obrázku.

Vďaka tejto funkcii môžte minimalizovať trebárs Google mapy, ktoré potom mate na domovskej stránke ako malé okienko. A automatické vyplňovanie asi nemusím vyplňovať. Slúži hlavne nato aby ste nemuseli 1000-krát vypisovať tie iste prihlasovacie údaje rozličných stránok. Som rád že tieto funkcie sú konečne MIUI, pretože tu chýbali ako soľ.

Vylepšené nahrávanie obrazovky

Áno MIUI 9 má zabudovaný nahrávač obrazovky ale MIUI 10 tento nahrávač vylepšuje. Odteraz máte na výber nahrávanie zvukov zo zariadenia. Čo je vec ktorú som odjakživa vo svojom zariadení chcel. Ak ste chceli predtým nahrávať zvuky z hier alebo aplikácii, museli ste root v zariadení.

Ano tiež viem že tu boli nejaké tie aplikácie, ktoré vám umožňovali nahrávanie zvukov ale to všetko bolo z mikrofónu. A nie z vnútra smartfónu, čo robí zvuk omnoho čistejší.

Táto funkcia hlavne pre tých ktorý sa venujú streamovaniu hier mobilom ale tiež skvelá pre bežných ľudí. Predsa chcete svojím divákom ponúknuť najlepší možný zážitok.A vypadá to tak že hry na mobil čaká žiarivá budúcnosť.

MIUI 10 laboratorium

MIUI 10 laboratorium každý raz prináša par nových experimentálnych funkcii, ktoré ak sa zapáčia ľudom tak ich potom pridajú do novšieho softvéru. Prvou z aplikácii je Tablos, čo som ja pochopil, tak že ak rozkliknete nejaký obrázok tak sa vám ponúkne viacej možnosti.

Ďalej je tu super rozlíšenie, tak sa aspoň volá ta aplikácia. Ktorá vlastne využíva umelú inteligenciu aby fotky urobila viacej farebnejšie. A poslednou vecou je Card Mode a nie nieje to nová umelá inteligencia ako z Tesly.

Toto vám dovoľuje používať Xiaomi asistenta na navigáciu, hranie pesničiek odpovedanie na správy a tiež prijímanie hovorov vo vašom aute. Čo vám vlastne spríjemní vašu jazdu a túto jedinú funkciu by som chcel mať v ďalšej aktualizácii. Tie predtým mi neprišli až také skvelé.

Kamera

Konečne sa Xiaomi prebral a pochopil že kamera je jedna z najzákladnejších vecí na smartfóne. A predvádza nám duálny 12Mpx fotoaparát zo svetelnosťou 2,4f a 2x zoomom. Čo je ihneď vidieť je že fotky sú detailne, farby sú živé ale niekde je vidieť trocha hluku. Ale nie moc takže to neberiem ako obrovskú nevýhodu.

Vďaka umelej ktorá rozoznáva scénu sú fotky farebnejšie, a tak trocha zlepšuje fotografie. Naopak ak si radšej všetko nastavujete sami tak si môžte ten režim pokojne vypnúť. Keď naopak mate zapnutý nočný režim s umelou inteligenciou, tak je vidieť trocha menej kvality.

Predná kamera je 20 Mpx a robiť na nej selfie bude pre vás radosť a ešte väčšia radosť ich bude vešať na sociálne siete. Taktiež vám ponúka automatický zoom, a celkovo sa pekne fotí v každom svetelnom prostredí. Hlavne detaily vám vyrazia dych.

Natačanie videí

Xiaomi vám umožní natáčať videa až v 4k kvalite v 30 snímkoch za sekundu, lenže ta stabilizácia tam trocha kríva. Ale inak videá máju výbornú ostrosť a malý hluk, lenže kvôli stabilizácii nemôžete vytvoriť skvelé videa v niektorých situáciach.

Taktiež tu môžte nájsť funkciu slow motion, ktorá dokáže urobiť 960 snímkov za sekundu. Čo je skvelé a to iste dokáže aj Samsung Galaxy S9. Ak chcete trocha pomalší režim je tu 240 snímkov za sekundu. Ale aj tak milujem režim slow motion v 960 snímkoch, pretože sa s nimi dajú spraviť cool videa a budete si pripadať ako nejaký profesionálny video maker.

Xiaomi Mi 8 Vs Xiaomi Mi 9

Je jasné že MI 9 je novší smartfón a bude mať tie parametre a celkovo väčšinu veci lepších. Ale vymenujeme si niektoré základne veci ktoré sa od predošlého modelu líšia aby sme vedeli povedať či sa oplatí isť z Xiaomi Mi 8 na Mi 9. Alebo či sa rovno oplatí kúpiť Xiaomi Mi 9.

Displej

Displej u Xiaomi Mi 9 je o niečo väčší a 6,4 palca mi už príde až moc obrovský displej. Za to rozlíšenie ostalo to isté ale výrez sa zmenšil. A miesto obrovského výrezu tam teraz máte malý výrez pre prednú kameru. A určite vypadá lepšie oproti svojmu predchodcovi. Taktiež sklo si prilepšilo a z Gorilla Glass 5 dostalo vylepšenie na Gorilla Glass.

Snimač odtlačku prstov

Ďalšou vecou ktorá sa Xiaomi zmenila je umiestnenie snímača odtlačku prstov. Namiesto toho aby ste ho hľadali na zadnej strane, je teraz umiestený na displeji. A vypadá to tak že Xiaomi sa snaží kopírovať Samsung. Ale inak funguje naozaj dobre a niesu s ním problémy.

Konštrukcia

Konštrukcia taktiež prešla menšou zmenou a vypadá lepšie ako na svojom predchodcovi. Hlavne preto lebo tam nieje snímač odtlačku prstov a 3 vertikálne kamery vypadajú naozaj skvelo. Čo si môžte všimnúť je že pribudol infračervený senzor, vďaka ktorému môžte váš Xiaomi mobil používať ako diaľkové ovládanie.

Parametre

Poháňaný je procesorom Snapdragon 855 a je to monštrum, ktoré rozbehne všetko čo mu predhodíte. Ak hráte náročnejšie hry tak sa trocha zahrieva ale inak utiahne všetko bez problémov. Čo sa týka pamäte RAM tam sa ostalo pri 6 gb.

Kamera

Je jasné že v dnešnej dobe nemôžete porovnávať vlajkové lode pomocou procesoru, lebo takmer každý utiahne aj tie náročnejšie hry. Ale v dnešnej dobe je hlavný ťahadlom kamera. A tak nám Xiaomi predstavil 3 kamery kde prvá má 48Mpx, druhá 12Mpx a tretia 16Mpx.

Nechcem tu do detailu rozoberať aké sa s ním fotí. Chcem to len porovnať s predošlou a verziou a ak kupujete smartfón hlavne kvôli fotoaparátu, tak toto vás posunie na nový level. Jedinú Nevýhodu ktorú tu vidím, že fotky sú trocha väčšia ale to moc neprekáža.

Ostatné funkcie

Prvou z nich je určite Google Assistant, kde sa nemusíte odteraz spoliehať len na Xiaomi Assistan. Na Google Assistant pribudlo na boku tlačidlo, ktorým ho môžte zapnúť, keď je váš smartfón uzamknutý. Tento asistent je skvelá vec a užijete si s nim množstvo zábavy.

Čo sa týka batérie je vydrž je priemerná. Pokojne vám vydrží celý deň pri priemernom používaní. Ale ak pozeráte videá pri maximálnom jase tak pol hodina vám zoberie 6% batérie. A intenzívne hranie vám zoberie tak 10%.

Záver

Aby ste v tom mali jasno poďme si teraz odpovedať na všetky otázky ktoré sme si v úvode načrtli. Prvá bola či sa oplatí investovať do smartfónu v porovnaní s mobilami v tej iste cenovej kategórie a myslím si ,že určite áno. Ak to porovnáme s Huawei P20 tak ponúka tie isté funkcie plus lepší výkon za rovnakú cenu a to 350€.

Ďalej či sa oplatí isť na Xiaomi Mi 9 z Xiaomi Mi 8. A odpoveď je áno aj nie na novšiu verziu sa oplatí pokiaľ hľadáte smartfón len kvôli fotoaparátu a mate navyše 500€, inak moc neodporúčam. Posledná otázka znela či sa oplatí viacej z hľadiska hodnoty a ceny Xiaomi Mi 8 alebo Xiaomi Mi 9.

Pri tejto otázke si myslím, že viacej oplatí isť rovno na Xiaomi Mi 9. Pretože tonu nových funkcii a taktiež nový fotoaparát a ceny sa od seba líšia len 150€. Tak to bolo všetko dufam že sa vám članok videl a dole v komentároch môžte vyjadriť svoj názor.

Cena Xiaomi Mi 8 6GB/128GB sa pohybuje v rozmedzí: € –

Predchádzajúci článokSamsung Galaxy S9 je skvelý aj v roku 2019?
Ďalší článokXiaomi Mi Band 3 najlepší lacný fitness náramok?
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na