Oplatí sa v roku 2019 ešte stále kúpiť iPhone 8? iPhone 8 síce nieje najnovší model a je jasne že nemôže konkurovať svojmu nasledovníkovi iPhone X. Ale nie každý si môže dovoliť najnovší počin od Applu.

Iphone 8 vyšiel koncom roka 2017 ako nasledovník iPhonu 7+. A je to posledný smartfón ktorý si zachoval Domovské tlačidlo a tiež Touch ID ,čo je snímač odtlačku prstov. A dokonca viem že niektorým ľudom chýbajú tieto funkcie.

Je jasné, že ak máte telefóny od značky Apple veľmi radi, tak iPhone 8 je pre vás najlepšia možnosť z hľadiska ceny a kvality. To bolo k úvodu a poďme si poporiadku odpovedať na otázku či sa stále oplatí investovať do iPhone 8?

iPhone 8 Vs iPhone 8 plus

Ak si porovnáme iPhone 8 a iPhone 8 plus, tak pri novšom modeli dostanete par veci naviac, ako je dlhšia životnosť batérie jeden fotoaparát navyše, 1gb extra ram a väčší displej. Ale toto si myslím že je vec preferencie a každému z nás vyhovuje iná veľkosť displeja.

Iphone 8 plus odporúčam hlavne kvôli väčšej životnosti batérie a tiež väčšej rýchlosti. Inak nenachádzam na tomto mobile nejaké väčšie benefity oproti jeho mladšiemu bratov

Displej

Po otvorení vás ihneď zaujme 4,7 palcový LED displej s funkciou Retina. Čo je vlastne značka výrobku pre displeje vyrábané Applom, ktoré máju viacej pixelov na centimeter štvorcový, ako priemerné displeje.

Je jasné že to nemôžme porovnávať kvalitou s iPhone 10 oproti nej je displej o niečo svetlejší a tiež tenší ale na toto si po čase zvyknete. A displej všeobecne vypadá skvelo a ma aj užasnú pestrosť farieb.

Konštrukcia

Konštrukcia je tvorená z hliníka a nárezovej oceli. Vďaka tomuto materiálu sa mobil tak ľahko nepoškriabe a tiež nieje ani ťažký, celkovo váži 141g. Zadná strana je sklenená a slúži na bezdrôtové nabíjanie. A nevýhodou je, že sa môže stať že vám spadne a sklo sa rozbije, preto odporúčam kúpiť nejaký kryt za par eur.

Veľmi sa mi páči že mobil ma odolnosť IP 67, čo je odolnosť, ktorá pokryje bežné situácie, ako napríklad spadnutie mobilu do záchodá. Po vybratí odporúčam mobil trocha opláchnuť. Dokonca niektoré novšie smartfóny nemajú vode-odolnosť, takže je super, iPhone 8 takúto základnú položku obsahuje.

Funkcie

Ako som spomínal v úvode iPhone 8 je posledný smartfón spoločnosti Apple ktorý obsahuje domovské tlačidlo a Touch ID, ktorý funguje naozaj veľmi veľmi rýchlo.

Domovské tlačidlo je kapacitné, čo znamená že to vlastne nieje tlačidlo namiesto toho vibruje keď ho stlačíte, a tým napodobníte stlačenie. Toto iste sme vydelí aj na iPhone 7 a myslím si že to je super. Pretože pohyblivé časti znamenajú menej veci ktoré sa dajú rozbiť, čo beriem za menšiu výhodu.

iPhone 8 spolu s iPhonom 7 sú najmenšie smartfóny, ktoré Apple predáva a podľa mňa iPhone 8 je ideálny do ruky, zato iPhone 8 plus mi už prišiel, že potrebujem na jeho používanie dve ruky.

Batéria

iPhone 8 plus má skvelú životnosť batérie s porovnaní s klasickou verziou iPhonu 8. Tým nechcem povedať že iPhone 8 ma slabú výdrž batérie, to určite nie. Na jedno nabitie vám vydrží celý deň, aby som to viacej upresnil tak niečo cez 7 až 10h. Čo je na kapacitu batérie 1821 mAH slušný vykon.

Pokiaľ chcete aby vám mobil vydržal dlhšie odporúčam si zakúpiť triedu A+, ktorá zvýši mašu výdrž batérie. A vám tak po celodennom používaní ostane niečo cez 50% batérie. Tak aby som to zhrnul tak z hľadiska batérie sa Iphone 8 nachádza niekde v strede nieje najhoršia ale ani najlepšia.

V porovnaní s iPhonom X, kde vám na konci dňa ostane niečo cez 20% je to o niečo lepšie. Aspoň nemusíte každý večer pred spaním dávať mobil na nabíjačku. A na iPhone 8 sa môžte spoľahnúť že sa vám nevibije niekde v obchode.

Fotoaparát

Čo sa týka fotoaparátu iPhone 8 ma jeden 12Mpx zadný fotoaparát a a jeden 7Mpx predný fotoaparát. Zo zadnou stranou urobíte nádherne fotky porovnateľné s iPhonom X a nieje im čo vytknúť. No keď myslím porovnateľné tak keby sme porovnávali fotky dávali im body a iPhone 10 by mal 10/10 tak iPhone 8 by si zaslúžil určite 8.5/10.

Predná kamera fotí slušne a urobíte s nimi nádherne selfie, ktoré vypadajú skvelo na sociálnych sieťach. Ak by ste chceli lepší fotoaparát, aj keď si myslím, že iPhone 8 ma skvelý fotoaparát, tak si môžte priplatiť 100€ za iPhone plus, kde dostanete fotoaparát navyše

Ale za čo si určite nemusíte priplácať a môžte sa na to spoľahnúť je natáčanie 4k v 60 snímkoch za sekundu. Video vypadá naozaj dobre a niesu tam žiadne problémy zo stabilizáciou ako tomu bolo pri Huawei P20. Kde natočené video vypadalo, ako keby ho točil niekto s parkinsonom.

Zvuk

Kvalita zvuku je skvelá a oproti predošlému ročníku reproduktor hra o 25% hlasnejšie a páči sa mi, že v Applu mysleli aj na tuto stránku. Je jasné, že 3,5mm jack na iPhone 8 už nečakajte ale v dnešnej dobe sa dajú bezdrôtové slúchadla ľahko zohnať.

Softvér

Keď si kúpite tento smartfón v dnešnej dobe mate jednu výhodu, čo pri uvedení na trh nebola a tou je novší IOS 12. Pravdu povediac IOS 11 nebol dokonalý a mal množstvo bugov a toto vyriešil IOS 12.

Síce stále ma nejaké tie bugy ale nieje ich až toľko ako pri predchádzajúcej verzií. No ale uvidíme ešte čo prinesie IOS 13 o ktorom sa viac dozvieme na začiatku júna.

Špecifikácie

Iphone 8 poháňa Apple bionic chip 11, 6 jadrový procesor s frekvenciou 2.1Ghz a 2gb operačnej pamäte ram, čo sú fajn špecifikácie. Až na niektorý ľudia sa sťažovali že mobil po roku začína sekať alebo spomaľovať.

Ale pokiaľ sa o telefón aspoň trocha staráte tak by vám nemal prečo spomaľovať alebo sekať. Tým chce povedať, že ak nezaťažujete nejakými veľkými aplikáciami ako je napríklad Facebook alebo nemáte zapnutých milión aplikácii v pozadí. Tak si myslím že mobil by vám nemal prečo sekať alebo spomaľovať.

Jedinú nevýhodu tu vidím v 2gb ram čo nieje až také hrozné a ak potrebujete lepšiu ram, tak u plus verzie dostanete 1gb navyše. A ak chcete ešte 1gb navyše tak iPhone X ponúka 4gb

Ale ubezpečujem vás že vám to nebude malo, môžte v pokojne surfovať po nete, robiť multitasking alebo skákať z jednej aplikácie do druhej a na vašom výkone sa to nijak výrazne nepodpíše.

Výkon

Hlavným ťahadlom je Apple Bionic čip 11, ktorý môžte nájsť aj v iPhone X. Ale je jasné že iPhone 8 nemôže konkurovať najnovšiemu iPhonu vo výkone. Ale keď si to porovnáte cena a hodnota ktorú dostanete, tak iPhone 8 je na tom určite lepšie.

Hry na iPhone 8 idú plynule čo sa týka tých ľahších ale aj tých náročnejších. Len pri hraní som zvyknutý na trocha väčší displej, čo ale neberiem ako nevýhodu, len niečo na čo si treba zvyknúť.

Oprava

Teraz prejdeme na kryptonit a to je oprava. Čo sa týka opraviteľnosti mobilu je na tom iPhone 8 dosť podpriemerne. Väčšinou mate na mobiloch sklo len na displeji, no iPhone ako som už spomínal ma sklo z oboch strán.

A keď rozbijete sklo na na zadnej strane, tak si budete musieť prejsť dlhou opravou. A cena výmeny zadného skla sa pohybuje niekde okolo 120€ čo nieje lacná záležitosť.

Ďalšia vec ktorá sa vám môže stať je, že rozbijete displej a ste trocha zručnejší a chcete si ho opraviť vlastnoručne. Tak zájdete na internet popozeráte si e-shopy a vyberiete si najlepšiu alternatívu pre vás.

Ale je tu jeden problém a vôbec nechápem prečo to Apple urobil asi chceli viacej zarobiť a preto ak chcete vymeniť displej. Tak to v pohode spravíte ale nebude vám fungovať domovské tlačidlo a snímač odtlačku prstov.

Pretože snímač odtlačku prstov a domovské tlačidlo prepojené s displejom a to iste urobili aj na iPhone 7 a príde mi to šialené. Takže ak budete chcieť tento mobil opraviť, tak bez menšieho preklínania to nepôjde. Je jasné, že niektoré telefóny sú ľahšie opraviteľné a niektoré ťažšie, no a iPhone 8 patrí k tým ťažším.

Záver

No ale teraz si poďme odpovedať na otázku, na ktorú sme sa pýtali už v úvode a tou je, či sa oplatí iPhone 8 ešte stále kúpiť aj v štvrtine roka 2019? A odpoveď 100% áno. Nevidím žiadny veľký dôvod prečo by ste nemali tento skvelý smartfón zakúpiť.

Ano viem, že tu nie príliš dobra možnosť opravy ale toto nieje hrozný dôvod k nekúpe. Za to iPhone 8 ponúka skvelý displej, dobrú životnosť batérie, špecifikácie ktoré sa zo všetkým vysporiadajú, a fotoaparát s ktorým sa fotky ani pokaziť nedajú.

Jedinou vecou nad ktorou by som rozmýšlal pred kúpou iPhonu 8 je, či nieje lepšie si priplatiť 100e za iPhone 8 plus alebo ešte ďalších 100e a rovno si kúpiť iPhone X. Predsa rozdiel medzi týmito smartfónmi je len 100e ale túto dilemu nechám na vás. A nezabudnite sa dole v komentároch podeliť o vaše skúsenosti a vyjadriť tak k tejto téme váš názor.

Cena Apple iPhone 8 64GB sa pohybuje v rozmedzí: € –

Predchádzajúci článokXiaomi Redmi Note 5: Prémiový smartfón za nízku cenu
Ďalší článokThe Elder Scrolls: Blades Android early access
Vítam vás na mojom blogu, moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom mobilných hier. Medzi moje obľúbené tituly patri Clash of Clans a Brawl Stars ale čim ďalej tím viac skúšam aj nové tituly, o ktorých potom píšem na mojom blogu Mobileninja.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na