Čo všetko vieme o Huawei P20? Už sa neviete dočkať novej vlajkovej lode Huawei P30, ktorá vyjde 26.3 na trh? Huawei nám každý rok predstavuje svoj nový smartfón a minulý rok to bol Huawei P20 Pro. Vtedy všetci hovorili o novom Huawei P20 Pro a menšiemu bračekovi sa až tak veľmi pozornosti nedostalo.

Pritom tento skvelý telefón stojí za vašu pozornosť a od veľkého bračeka sa až tak veľmi nelíši. Preto si poďme rozobrať tento smartfón pekne postupne.

Displej

Po rozbalení dostanete smartfón samotný, nabíjačku a slúchadla, čo je obvykle býva pri rozbaľovaní nového telefónu. Potom čo mobil vytiahnete z krabice ihneď sa váš pohľad uprie na 5,8 palcový
Full HD displej ktorý ma tak trocha netradičný pomer strán 4:3.

Niekomu môže ale vyhovovať viacej pomer strán 16:9 hlavne pri fotkách. Toto si jednoducho môžte zmeniť v nastaveniach, kde mate na výber nielen pomer strán ale aj z viacerých druhov rozlíšenia.

V nastaveniach si taktiež môžte vybrať medzi klasickými farbami a vivid farbami, kde vivid farby máju väčšiu teplotu a o niečo farebnejšie.

V porovnaní zo svojím bratom je displej o niečo menši no ale aj tak telefón padne skvelo do ruky. Keď povieme skvelo padne do ruky tak aj vďaka tomu že je tenký len 7.65 mm čo je o 0.2 tenšie ako u PRO verzie.

Konštrukcia

Na trhu ho môžte dostať až v 4 netradičných farbách a to: čierna, polnočná modrá(midnight blue), ružovo zlatá(pink gold) a stmievanie(twilight). Pýtate sa ako vymysleli ľudia v Huawei takéto farby?

Tieto špeciálne farebné odtiene vznikli aplikáciou niekoľkých vrstiev špeciálneho optického filmu pod zadný kryt smartfónu. A po dopade svetla na zadnú stranu, môžte pozorovať nádhernú farebnú hru a prechody odtieňov.

Tento sklený povrch na zadnej strane vás uchváti, k tomu si pridajte ešte zakrivenie zo všetkých 4 strán a dizajn mate hotový. Sklený povrch vypadá perfektne z každého uhla až po začatí používania, kedy sa z neho stáva skvelý zberač odtlačkov prstov.

A ovládanie jedným prstom je intuitívne a nieje tomu čo vytknúť. Na prednej strane nájdete taktiež malý výrez, ktorý ale môžete vypnúť v nastaveniach, pokiaľ si ho tam nežiadate mať.

Na tomto výreze nájdete taktiež slúchadlo na volanie, ktoré ponuka skvelú počuteľnosť pri telefonovaní a spolu s reproduktorom ktorý nájdete na spodnej strane telefónu zaručujú vysokú kvalitu zvuku. K tomu sa ešte pridáva Sony LDAC technológia ktorá ešte zvyšuje kvalitu zvuku cez Bluetooth slúchadla. A túto vymoženosť nemá veľa telefónnou na trhu s touto cenovkou.

No chýbať nesmie ani notifikačná LED dióda, pri ktorej vám neunikne žiadna správa. A tiež predný fotoaparát o ktorom si ale povieme neskôr

Na spodku telefónu najdete tlačidlo Domov, ktoré tiež slúži ako snímač odtlačku prstov. Stlačením tlačidla Domov sa dostanete na domovskú stránku. Tlačidlo si ale môžte v nastaveniach prenastaviť a tak sa môžte dostať na domovskú stránku pomocou stlačenia a podržania tlačidla, dvojitého kliknutia na obrazovku, alebo potiahnutím prsta po obrazovke. Každému pasuje niečo iné a výber je kompletne na vás.

Bezpečnosť

Funkcia snímania odtlačku prstu funguje naozaj spoľahlivo a efektívne. Odomknúť telefón môžte ale aj iným spôsobom a to pomocou Face ID, ktoré funguje naozaj skvelo a niesu žiadne sťažnosti s jeho používaním.

Najviac zamrzí, to že mobil nemá port na jacky, takže hudbu si vypočujete len za pomocou adaptéra alebo si zaobstaráte bezdrôtové slúchadla. Ale zato dostanete zo slúchadiel naozaj kvalitný zvukový zážitok, ktorý je podobný PRO verzii.

Huawei zdravie

Huawei zdravie, čo je ich vlastná aplikácia o zdrávi. Túto aplikáciu mam nainštalovanú aj ja a k tomu mam aj ich náramok ale musím sa priznať, aplikáciu takmer vôbec nevyužívam.

Nakoľko je tam len pár funkcii ako meranie tepu, krokov, dĺžky spánku, dĺžky tréningu, diár, kde si zapisujete údaje o svojej hmotnosti a zdrav a ak by ste ste stratili svoj mobil môžte ho pomocou náramku nájsť ale musíte byť spárovaný cez Bluetooth, čo míňa veľa energie

Pred inštalované aplikácie

V Huawei dostanete množstvo pred inštalovaných aplikácii,o ktorých si povieme kratke info. Začneme s Amazonom, ktorý nemusím vysvetľovať načo slúži. Booking.com v ktorom si môžte zarezervovať rôzne hotely na svete, niečo ako Trivágo u nás. Backup a restore program čo nemusím asi moc opisovať.

Rozdelenie súborov, čo sú rozdelené priečinky na hudba, štahovanie a tak ďalej, nájdete to na všetkých smartfónoch. Tap light, ktorá zapina obyčajné svetlo na telefóne. Galéria Huawei, čo je ich vlastná galéria, kde si môžte triediť fotky podľa vlastného štýlu a vytvoriť si albumy do ktorý roztriedite fotky.

Huawei podpora čo je zákaznícka podpora Huaweiu. Huawei videá ,ktorý slúži na prehrávanie videí. Huawei peňaženka, čo je niečo ako Samsung pay alebo Android Pay, nemusíte nosiť celu peňaženku ale môžte platiť mobilom.

Zrkadlo, je taká divná aplikácia ktorá je úplne len zábavku. Zrkadlo zapne prednú kameru a pridá k tomu rámček zrkadla. Huawei hudba, aplikácia ktorá slúži na prehrávanie pesničiek.

Huawei Clone, ktorá ti dovoľuje sťahovať appku z jedného telefónu do druhého. Manažment telefónu, čo je ich vlastná aplikácia na čistenie cache súborov. Nahrávanie zvukov, klasická aplikácia ktorá slúži na zaznamenávanie zvukov. Systémové aktualizácie, čo vám zaisti automatické aktualizovanie systému.

Témy, kde si môžte meniť mobilné témy alebo kupovať prémiové. Tipy, tato aplikácia je niečo ako tutorial pre začiatočníkov a pokročilým ukáže skvele rady ako dostať z mobilu maximum.

Huawei share, táto aplikácia je celkom zaujímavá. Funguje podobne ako Bluetooth, len s tým princípom, že dáta môžu prenášať medzi sebou iba telefóny značky Huawei, pričom prenos je rýchlejší ako cez Bluetooth.

Prekladač, ten sa vám určite zíde, keď budete niekde v cudzine. A vďaka svojmu procesoru to Huawei dokáže preložiť omnoho rýchlejšie, ako väčšina takýchto telefónov. A poslednou aplikáciou je počasie, aby ste si vedeli naplánovať dni bez väčších prekvapení.

Rozdiely medzi klasickou verziou a PRO

Jeden z rozdielov medzi klasickou P20 a Pro verziou je, že displej u PRO verzie je o niečo väčší, je zmena z OLED displeja na LED displej ale kontrast farieb stále ostáva na vysokej úrovni. No ale netreba zabúda na ochranu IP, kde sa musíte uspokojiť len s odolnosťou IP 53, ktoré vydrží menšie poliatie vodou. Telefón vydržal dlhšie namočenie bez ujmy, ale vám to skúšať neodporúčame.

Najväčším rozdielom medzi Huawei P20 a P20 Pro ale je počet fotoaparátov, kde zadná strana svojho väčšieho brata obsahuje až 3 fotoaparáty, tak menši braček sa musí uspokojiť iba s dvomi. Ale nemusíte sa báť s Huawei P20 môžte stále urobiť skvelé fotky, o ktorých si povieme niečo neskôr.

Hardvér

Tento stroj poháňa a procesor Kirin 970 Octa cor a RAM 4GB. Na aplikácie a hry vám poslúži 128Gb úložný priestor. Takže vnútro telefónu sa podoba svojmu väčšiemu bračekovi až nato že PRO verzia obsahuje 8gb Ram, čo si ale vôbec nepovšimnete.

Ak chcete na tomto smartfón hrať aj tie najnáročnejšie hry nemusíte sa vôbec báť. Na mobile sa hrajú aj tie náročnejšie hry plynule, nemáte žiadne problémy zo sekaním alebo lagmi. A nemusíte sa báť ani prehrievania.

Kapacita batérie je 3400mAh, čo keď porovnáme s PRO verziou ktorá ma 4000mAh o niečo menej, ale na druhu stranu klasická verzia má o niečo menší displej, tak neberie toľko energia, a batéria vám vydrží niečo cez 7 hodín pri priemernom výkone.

Ale nemusíte sa vôbec báť vďaka rýchlo nabíjačke máte takmer vybitý nabitý na 65% za 30 min, čo je dobre keď sa niekde ponáhľate a potrebujete mať svoj mobil rýchlo nabitý. Pokiaľ ale mate čas, tak mobil sa do plná nabije za cca 1 hod a 30 min.

Softvér

Mobil funguje na Androide 8.1 Oreo a beží naozaj plynule aplikácie sa načítavajú mihnutím oka. Nemusíte sa báť že by vám mobil zamrzol alebo sekal a aj po dlhšom používaní mobil nezačína sekať alebo mrznúť.

V Huawei je vidno že vôbec nešetrili na funkciách telefónu a ten ich ma naozaj požehnane. Najviac sa mi páčila rozdelená obrazovka, ktorá funguje naozaj dobre a zapína sa pomocou znakového gesta. A to som zmienil len jednu funkciu zo širokej skaly výberu

Čo sa mi ale na Huawei páčilo bolo skvelé chytanie signálu či už sa jednalo o Bluetooth, WI-Fi alebo mobilný signál, tak všetky tieto funkcie fungovali ako hodinky a nebol problém s vypadávaním signálu alebo žeby chytal sieť Wi-Fi nejako horšie.

Fotoaparát

Zadný duálny fotoaparát s rozlíšením 20MPX a clonou f/1.6, EIS sa skvelo ovláda a ihneď sa s ním stanete výborným fotografom. Čo je ale nevýhoda, že pokiaľ chcete použiť zoom, vaše rozlíšenie sa zhorší na 10MPX. A to je trocha rozčuľujúce, lepšie by bolo keby sa toto rozlíšenie menilo automaticky.

Ale za to kvalita obrázkov je viac než vynikajúca a Huawei sa nemá za čo hambiť. Či fotíte za denného svetla alebo v noci pomocou širokého nastaveniu budu vaše fotografie vypadať ako od profesionála. No ale ak si neviete sami vybrať najlepšie nastavenie, môžte použiť automatický režim, ktorý za vás vyberie rozozná scénu a vyberie najvhodnejšie nastavenia.

Pokiaľ ste ale nejaký ten skúsenejší fotograf a radi si nastavujete všetko sám, tak na výber mate zo širokej škály nastavení. Kde si môžte vybrať z viacerých režimov, taktiež clonu a vďaka Monochromatickemu fotoaparátu si taktiež užijete aj nádherné nočné fotky.

Ani testovanie selfíčok neostalo bez povšimnutia, s 24MPX fotoaparátom urobíte super selfíčka alebo natočíte vynikajúce videa, ktoré potom môžte hodiť na sociálne siete.

Úprimne aj keď PRO verzia ma 3 fotoaparáty, v porovnaní s klasickou verziou je ťažké nájsť rozdiely vo fotkách. Takže ak vaším najdôležitejším parametrom je fotoaparát určite mate lepšie zakúpiť klasickú P20 a na kvalite fotiek sa vôbec nepodpíše.

Režimy fotenia

Zaujímave sú taktiež režimy fotenia a natáčania videí, o ktorých si tiež niečo povieme. Prvým je Time-lapse, ktorý natáča menej snímkou za sekundu, aby vaše video vypadalo zrýchlene. Toto určite bude baviť každého z vás, výsledné videá vypadajú fantasticky.

Dalším zaujímavým režimom je režim HDR, ktorý urobí 10 fotiek za sebou s rôznymi expozíciami a tých 10 fotiek skombinuje do jednej s príponou RAW. RAW formát sa lepšie edituje ale pokiaľ ale nieste nejaký profesionál tak túto príponu určite neoceníte.

Maľovanie svetlom, čo vám dovoľuje pomocou svetla vytvoriť expozíciu. Aby som bol konkrétnejší pomocou baterky alebo zdroja svetla môžte kresliť rôzne kreácie, ktoré následne upravíte. Takéto fotky sú dobré len na postovanie na sociálne siete.

Watermark čo funguje podobne ako snapchat filter a kto v dnešnej dobe nepozná snapchat? Kruhová panoráma, s týmto môžte vytvoriť unikátne 3D fotky, tým že fotoaparátom krúžite okolo daného objektu. A poslednou zaujímavou aplikáciou ktorú budu využívať určite kancelársky nerdi je Dokument skenner. Ktorý z fotky vyberie dokumenty a tie následne vypadajú ako preskenované.

Natačanie videí

Ďalším veľkým plusom P20 by bolo určite natáčanie videí v 4k. Zámerne som použil slovíčko bolo. Pretože natáčanie videu v 4k kvalite je na tomto telefóne naozaj možne a tiež je veľmi kvalitné. Ale chýba tam stabilizácia videá.

A vaša videá v 4k kvalite tak vypadajú ako keby ich točil niekto s parkinsonovóu chorobou. Pokiaľ chcete mať stabilizáciu videa musíte prepnúť do kvality Full HD, ale zase vaše videa strácajú rozlíšenie 4k kvality. Takže mate pred sebou ťažkú voľbou, buď si vyberiete videa v 4k ale bez stabilizácie, alebo budete mať stabilizáciu videí ale za cenu menšieho rozlíšenia.

Na Huawei môžte natáčať aj spomalené zábery a to až v 960 snímkach za sekundu. Pokiaľ sa radi hráte so spomalenými zábermi, tak sa nemusíte báť ani kvality videa ktorá je 720p, čo je podľa mňa dostačujúce.

Ale ak chcete dobru kvalitu a pritom slow-motion, tak posledný režim slow-motion dokáže natáčať vo Full Hd kvalite ale len 120 snímkou za sekundu.

Záver

Aby sme si to zhrnuli. Huawei P20 je skvelý telefón za prijateľnú cenu, za ktorú si ho môže dovoliť každý. Dizajn je naozaj fantastický a farebnosť displeja vás ohromý, výkon je skvelý a utiahne aj tie viacej náročne aplikácie. A ak milujete fotografie je to jeden z najlepších mobilov, ktorý je na trhu možne dostať.

No ale má aj svoje nevýhody medzi tie najhlavnejšie určite patri chýbajúci slot pre microSD, takže ak si chcete rozšíriť svoje úložné miesto u P20 moc nepochodíte. A oproti P20 PRO stratíte jeden fotoaparát,vode odolnosť a tiež nejaký ten výkon.

Je na vás či dáte P20 šancu ukázať že stojí za vašu investíciu, alebo si počkáte na novú P30. Ale za príjemnú cenu niečo okolo 400 eur dostanete naozaj kvalitný mobil, ktorý verím že vám vydrží. Ak vás zaujímajú mobily ktoré aj niečo vydržia, určite si pozrite o nich článok.

Cena Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM sa pohybuje v rozmedzí: € –

Predchádzajúci článok10 najlepších Open world hier na mobil
Ďalší článokXiaomi Redmi Note 5: Prémiový smartfón za nízku cenu
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na