Máme tu množstvo žánrov hier ako sú strieľačky, RPG alebo stratégie. Ale k najzaujímavejšiemu žánru určite patria logické hry, ktoré sú ako stvorené pre mobilné zariadenia.

Len nie všetky logické hry dokážu zaujať a väčšinou sa začnete nudiť po hodine hrania. Preto som dal dokopy zoznam, kde nájdete logické hry, ktoré vás zabavia na dlhé hodiny a nemusíte sa báť repetetivnosti.

1. Thimbleweed Park

Na svete sú mobilné hry, ktoré predčia vaše očakávania a jednou z takýchto hier je práve Thimbleweed Park. Nielen že to nostalgický vyzerá ale sa to aj tak hrá. Dostanete sa do role dvoch agentov Ray a Rayesa, ktorý vyšetrujú vraždu v pokojnom mestečku.

Lenže postupne zistíte že vražda nieje jediná udalosť v meste, na ktorej niečo nesedí. A tak sa budete pýtať otázku či agentka Rayes je v skutočností agentka a ak áno tak pre koho pracuje. Jediné čo je nevýhodou je vysoká cena ale za to dostanete kvalitný obsah.

2. Samorost 3

Samorost je logické hra pre Android a IOS od českých bratov a zaslúži si určite vašu pozornosť. V hre hráte za gnoma v pyžame, ktorému jedného dňa spadne do záhrady kúzelná flauta. Pomocou nej môže riešiť hádanky a počuť mystické zvuky.

Tiež viacej chápe svet okolo seba a hudba v pozadí je nádherná. Na pohľad vás ako prvé zaujme netradičné prostredie, vďaka ktorému si budete viac pripadať ako keby ste boli na chrbte obra, než na cudzej planéte.

3. Monument Valley 2

Ďalšia známa logická séria je Monument Valley a ak ste nehrali prvý diel tak ho odporúčam vyskúšať. Dizajn hry je úžasný a viac krát sa stane, že sa v hre na chvíľu zastavíte a vychutnáte si atmosféru.

Druhé pokračovanie si berie inšpiráciu z prvého diela a hádanky typu otoč tento mechanizmus aby si uvoľnil cestu ostali. Lenže teraz máte pri sebe dve postavy a buď ovládate len jednu alebo dve naraz. Cela hra nieje len o logických hádankách ale aj o príbehu medzi matkou a dcérou.

4. The Talos Principle

Hra je známa nielen na mobily ale aj na počítače a konzoly. Začínate tým že sa zobudíte, lenže nie vo svojom tele ale v tele robota. Navyše je tu divný hlas, ktorý vás vedie a hovorí čo máte robiť.

Popritom ako budete riešite hádanky prídu na rad otázky typu: Kto som? Čo tu robím? Čo je účelom týchto hádaniek. Tiež má zaujímalo podľa čoho dali autori hre názov talosov princíp, kedže Talos bol podľa gréckej mytológie medený obor.

5. Enigma

Názov vám môže byť povedomí z histórie alebo si môžete spomenúť na film Kód Enigmy. Pre niekoho kto nevie čo je Enigma, tak sa dá povedať že to bol prvý počítač, ktorý lúštil tajné nemecké spravy. Vašou misiou je isť do Varšavy lietadlom.

Tam sa máte stretnúť zo svojím kontaktom, ktorý vám predá manuál od Enigmy. Lenže vaše lietadlo bolo zostrelené na nepriateľskom území. A vy sa snažíte dostať do Varšavy čo najrýchlejšie, a popritom sa vyhýbate nepriateľom.

6. The House of Da Vinci

To že hra je pomenovaná po najznámejšom vynálezcovi v dejinách nieje náhodou. Pretože váš majster Leonardo Da Vinci sa stratil a vy ako jeho učeň sa ho snažíte nájsť. V tom vám pomôžu špeciálne okuliare pomocou ktorých vidíte cez steny, no skôr cez väčšinu stien.

Určite ste si všimli, tu podobnosť s Room sériou, no aj napriek podobnosti je to skvelá hra. A máte tu klasické hádanky ako napríklad presúvanie mechanizmov alebo hľadanie tajnej priehradky v objekte.

7. Lara Croft GO

V Obchode Play môžete nájsť aj Hitman Go alebo Deus Ex Go, ale mne sa najviac páčila práve Lara Croft. Čo je teraz veľkou výhodou je že cena išla dole o 80% a vy si ju tak môžete dovoliť za zlomok pôvodnej ceny. Akčná Lara Croft sa teraz premenila na ťahovú stratégiu.

A príde mi to ako klasický Tomb Raider, kde objavujete jaskyne, zbierate artefakty a takticky zabíjate nepriateľov. Hra je rozdelená na sieť políčok a z každým krokom sa pohne aj okolie. A je celkom zaujímave ako sa dá s takým jednoduchým systémom vymyslieť toľko hádaniek.

8. The Silent Age

Je rok 1972 a ľudstvo o 40 rokov vyhynie, preto je na vás aby ste cestovali do roku 2012 a dali veci do poriadku. Vždy som bol fanúšikom sci-fi žánru a ešte keď sa k tomu pridáva apokalypsa a cestovanie časom, tak viem že sa jedná o zaujímavý titul.

Hra ma ale pomalý začiatok, ktorým sa nenechajte odradiť. Pretože autori tam vyjadrujú príbeh hlavného hrdinu pomocou obrázkou. Lenže tie obrázky sú neme a nieje pri nich žiaden popis. Ale keď sa dostanete k hraniu, tak sa to skutočne rozbehne.

9. Leo’s Fortune

Leo’s Fortune je unikátny v každom smere, čo sa týka hrateľnosti aj grafiky. Prevezmete rolu Lea, ktorý je najlepším vynálezcom široko ďaleko a ako správny vynálezca má taliansky akcent. Prvej býval bohatý len jedného dňa sa k nemu vlámali zlodeji, ktorý mu ukradli jeho mince a porozhadzovali ich po ceste ako keby nič neznamenali.

Leo sa rozhodol že tieto mince získa späť a vídava sa na cestu zozbierať ich. Ale ta cesta je nebezpečnejšia než predpokladal, preto mu s ňou musíte pomôcť.

10. Lost Journey

Lost Journey hovorí príbeh o malom dievčatku, ktoré sa snaží v každom leveli pozbierať spomienky a popritom sa vyhýnať ostrým predmetom. Pomocou dvoch tlačidiel ovládate pohyb, ďalším skáčete a posledné je najzaujímavejšie a to skok do opačnej verzie sveta.

Na tejto mechanike stojí celá hra a pomocou nej riešite jednoduché hádanky. Napríklad bedne, v normálnej verzii sveta môžete s nimi hýbať a v opačnej verzii sveta môžete do nich skočiť.

11. SiNKR 2

Sinkr 2 je odlišná od predošlých hier zo zoznamu. A je zaujímavé ako sa dá z tak jednoduchej mechaniky vytvoriť toľko levelov. Vašou úlohou je pomocou lana alebo háka doviesť guľôčku alebo náhodný objekt tam kam patrí.

Na začiatku je hra jednoduchá a vysvetlí vám otáčanie hákov a tiež ako sa dajú spojiť. Postupne je ale ťažšia a ťažšia a stáva sa skutočnou výzvou.

12. The Room séria

Nevedel som ktorú hru tu mam dať, pretože všetky sú rovnako skvelé. Room je jedna z najznámejších logických sérii a väčšinu času skúmate rôzne objekty a snažíte sa odhaliť ich tajomstvo.

A každý kto hľadá nejakú skvelú logickú hru a nehral žiadnu Room hru, tak by mal ihneď túto chybu napraviť. Najlepšie sa oplatí začať prvý dielom, pretože je aj najlacnejší.

13. Faraway: Puzzle Escape

Ďalšia známa logická séria je Faraway, za ktorou stoja slovenský vývojári. Séria Faraway sa odohrávala v každom ročnom obdoby a myslel som si že autori už neprídu s niečim novým. Ale ani som sa nenazdal a je tu nový diel série.

V tomto diele kráčate po stopách svojho otca, ktorý bol zberateľom artefaktov. Aby ste artefakty našli tak musíte preskúmavať starodávne chrámy a sutiny a popritom riešiť logické hádanky. Ale odporúčam sa aj na chvíľu zastaviť a vychutnať si užasnú grafiku.

Záver

Logických hier pre Android a IOS je naozaj veľa a je len na vás ktorú si vyberiete. V zozname som uviedol tie najzaujímavejšie a pokiaľ ste nehrali žiadnu logickú hru tak odporúčam začať práve Room sériou, pretože je to moja obľúbená logická séria.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na