Seniori to máju v dnešnej dobe naozaj ťažké, pretože takmer všetko dneska ovládajú technológie na ktoré niesu zvyknutí. Jednou z dôležitých technológii je určite mobil, ktorý sa musia naučiť ovládať aj napriek tomu že nechcú.

Aby im to výrobcovia uľahčili, vytvorili mobily špeciálne určené pre starších ľudí. A mi sa dneska pozrieme, na najzaujímavejšie kúsky určené pre starších ľudí.

V zozname nájdete 5 tlačítkových a aj 5 dotykových mobilov pre prípad že by staršia generácia chcela učiť trocha novším technológiám. Telefóny sú zoradené podľa ceny a najdrahší kúsok stojí 200€, pretože mi príde zbytočné pre nich kupovať drahé smartfóny keď nebudú využívať 90% funkcii.

EVOLVE EP-500 EasyPhone

Prvý v našom zozname je mobil od spoločnosti Evolveo. A patrí k najlacnejším mobilom, ktorý na trhu dostanete. A pokojne si ho môžete poriadiť zadarmo ku ktorémukoľvek paušálu.

Je skvelý pre ľudí v staršom veku, ktorý chcú mobil predovšetkým na volanie a nezaujímajú ich ostatné veci. Tlačidla sú dostatočné veľké a . dokonca tu je zabudované aj tlačidlo SOS, takže ak by sa im niečo stalo tak jedným stlačením si dokážu zavolať pomoc

Čo sa týka konštrukcie je z lacného materiálu ale vydrží. Len displej by mohol byť trocha väčší pretože trvá kým vám to ukáže cele meno kontaktu.

A ak zháňate lacný telefón pre svojho dedka alebo babku, ktorý slúži čisto len na telefonovanie tak určite odporúčam EVOLVE EP-500 EasyPhone všetkými desiatimi. Navyše obsluha s ním je naozaj ľahká a pre nich to tak nebude žiadna španielska dedina.

Cena EVOLVE EP-500 EasyPhone sa pohybuje v rozmedzí: € –

Evolveo EasyPhone XD

Opäť mobil od spoločnosti Evolveo, ktorý je ale drahší o 5€, no však zato ponúka nejaké tie funkcie naviac. Tak napríklad ponúka omnoho väčšiu farebnú škálu ako predchádzajúci telefón.

Ma zabudované pripojenie GPRS, čo je vlastne dátová sieť ktorá sa pohybuje medzi 2G a 3G, dá sa povedať že to je 2,5G. Ale v skutočnosti je to veľmi slabé a na internet môžete v tomto mobile zabudnúť.

Ďalej oproti predchádzajúcemu modelu tu nájdete aj fotoaparát s ktorým neurobíte kvalitné fotky ale za to nejaké tie fotky urobíte a viete aké objekty sa na nich nachádzajú. Výkon RAM sa zlepšil z 512MB na 2012MB

A aby som ho len nevychvaľoval tak oproti predchádzajúcej verzií stráca vodotesnosť, čo je dosť potrebná vec pri starších ľuďoch. Z hľadiska funkcii by som si vybral tento, ale ak sa bavíme v pomere cena/výkon by som si vybral predchádzajúci.

Cena Evolveo EasyPhone XD sa pohybuje v rozmedzí: € –

CPA Halo 11

Ďalší mobil ktorí je drahší o 5€ oproti predchádzajúcemu je CPA Halo 11. Nájdete tu naozaj hlasný reproduktor s kvalitným zvukom, taktiež veľké tlačidla. Len nevýhodu je že nemá až taký veľký úložný priestor, ale toto sa dá ľahko vyriešiť zakúpením SD karty.

Inak obsahuje väčšinu funkcii ako predchádzajúce modely a to napríklad funkcia SOS, pomocou ktorej si zavolá starší človek pomoc. Ale tlačidlo sa dá ľahko stlačiť aj omylom a odporúčam ho ihneď zrušiť.

Veľkou škodou je že nemá výstup na slúchadla, ale s 2MB pamäťou si veľa pesničiek aj tak neuložíte. Od predchádzajúcich modelov sa líši tým, že ku kontaktom si môžete pridať fotografie.

Síce sa to nastavuje trocha ťažšie, pretože fotky musia byť v konkrétnom rozlíšení a tiež mať konkrétnu príponu. A trocha to potrvá kým to nastavíte.

A tiež aby som nezabudol môžete mať maximálne 8 foto-kontaktov. Tento mobil by som hlavne odporúčal ak by ste chceli túto funkciu foto-kontaktov pre vašich starých rodičov.

Cena CPA Halo 11 sa pohybuje v rozmedzí: € –

Aligator V650

Aligator V650 je sklápací mobil s dvoma displejmi. Jeden je klasický, cez ktorý vytáčate čísla a tiež robíte všetky nastavenia, druhý je skôr taký informačný a máte tam zobrazené signál, batériu a upozornenia.

Oproti zvyšku síce nemáte obrovské tlačidla ale myslím si, že keď si vaši starý rodičia zvyknú na rozloženie kláves tak s tým určite nebudú mať problém.

Ďalej tu nájdete dve nové tlačidla M1 a M2, na ktoré si môžete nastaviť obľúbené kontakty, a jedným stlačením potom danej osobe zavolať. Aby som nezabudol tak celá klávesnica je podsvietena.

Tým že je mobil sklápací tak je aj naozaj odolný. A starí ľudia si ho tiež môžu vložiť do vrecka a nemusia sa báť že niečo stlačia. Ak mobil otvoríte tak hovor prijmete, naopak zaklapnutím hovor zrušíte.

Nabíjanie je tiež veľmi jednoduché pretože, dostanete k tomu nabíjací stojan. Aligator V650 by som vám odporučil ak pre svojich starých rodičoch chcete sklápací mobil a tiež ak sa neboja trocha menších tlačidiel.

Cena Aligator V650 Senior sa pohybuje v rozmedzí: € –

Nokia 3310 2017

Na vrchol tlačítkových mobilov som nemohol dať nič iné ako legendárnu Nokiu 3310. Kde mate vysokú odolnosť zaručenú, a tlačidla sú veľké tak akurát. Navyše ma farebný displej čo ste u prvej Nokii 3310 nenašli.

Tým že to je novší mobil ma aj množstvo funkcii, na ktoré si môžu starý ľudia trochu ťažšie zvykať. Ale prijímanie hovorov a posielanie sprav je tu jednoduché a ďalšie funkcie môžu využiť časom.

Vnúčatá sa určite pobavia s týmto telefónom pretože si môžu zahrať staré dobré klasiky. Oproti predošlým mobilom tu nájdete aj Dual Sim.

Len ak mali vaši starý rodičia iný mobil, tak sa tu naozaj zdĺhavo presúvajú kontakty. Pretože ich musíte presúvať po jednom a každý zvlášť potvrdzovať.

Ale ak hľadáte naozaj odolný mobil vysokou výdržou batérie tak vám odporúčam Nokiu 3310.

Cena Nokia 3310 2017 Dual SIM sa pohybuje v rozmedzí: € –

Samsung galaxy J3 2017

Teraz prejdeme na dotykové mobily, ak by sa chceli vaši rodičia alebo
starí rodičia učiť modernejšej technológii. Hneď začneme s najlacnejším mobilom z nášho zoznamu a tým je Samsung galaxy J3 2017.

Nájdete tu 16GB úložného priestoru, a ak je to málo tak to môžete vylepšiť pomocou prídavného slotu SD karty. 13MPX fotoaparát od ktorého nečakajte nejaké veľké zázraky. Ale v pomere cena/kvalita je to nad-priemer.

Konštrukcia je z plastu, ale je naozaj pevná. Vydrž batérie je priemerná, a na jedno nabitie vydrží do večera. Výkon je naozaj slušný, tak sa sekania alebo mrznutiu nemusíte báť.

V sumáre, za tú cenu je to skvelý telefón. A kúpil by som ho hlavne kvôli fotoaparátu, ktorý je nad-priemerný, alebo ak nechcete kupovať vaším starým rodičom niečo drahé, pretože sa bojíte že to ihneď rozbijú.

Cena Samsung Galaxy J3 2017 J330F Dual SIM sa pohybuje v rozmedzí: € –

Motorola Moto E5 Plus

Tento mobil som umiestnil do nášho rebríčka mobilov pre seniorov hlavne kvôli jeho 5000 mAH batérii, ktorú získate za skvelú cenu. Motorola má netradičný dizajn, ktorý je naozaj nádherný.

Nájdete tu tiež čítačku odtlačku prstov, ktorá nieje moc rýchla, ale zase je skvele že tu vôbec je. Celkové parametre niesu až také dobre ako pri Samsungu ale na bežné používanie, ako volanie, spravy a prezeranie internetu postačí.

Jediným skvelým parametrom je 3GB RAM, čo je o 1GB viac ako pri Samsungu. Ale úložisko sa dočkalo vylepšenia na 32GB a plus si ešte môžete pridať SD kartu. A ak vaši rodičia alebo starý rodičia zle vidia, tak Motorola má 6 palcový displej, ktorý im s týmto trocha pomôže.

Fotoaparát nieje skvelý ale, nejaké fotografie s nim spravíte. Poslednou nevýhodou je trocha menej hlasné slúchadlo. V celku by som vám tento mobil odporučil hlavne ak hľadáte pre svojich starých rodičov niečo s dlhou výdržou batérie a nie veľkou cenou.

Cena Motorola Moto E5 Plus Dual SIM sa pohybuje v rozmedzí: € –

Nokia 3.1

Nokia sú naozaj skvelé mobily a neplatí to len pri tlačítkový ale aj pri dotykových. Na Nokia 3.1 si môžete všimnúť že displej je veľký tak akurát a skvelo sa ovláda jednou rukou, aj keď všetci vieme že naučiť toto ovládanie starých rodičov je naozaj ťažké.

Úložný priestor je 16GB, lenže 8GB zaberá systém, kúpi ďalšej SD karty sa pravdepodobne nevyhnete, ale za to ma mobil množstvo užitočných funkcii. Ak sa bojíte že by ho vaši rodičia zničili, tak sa až tak nemusíte pretože displej pokrytý Gorilla Glass.

Výkon a celkové parametre sú priemerne a ani neuškodia no ani nepotešia. Čo sa týka fotoaparátu, tak ten nieje ani priemerný skôr horší ako priemer. A najviac vás na ňom bude iritovať , že fotografiu máte vytvorenú po 2s, ako stlačíte tlačidlo.

Výdrž batérie je taký priemer, čiže batéria vám vydrží do večera. Prečo som ale dal tento mobil do nášho zoznamu je hlavne kvôli jednoduchosti.

Pretože napriek tomu že systém ma 8gb tak každá aplikácia, ktorá tu nachádza, je dôležitá. A tiež sa nemusia vaši starí rodičia trápiť s pravidelnými aktualizáciami.

Cena Nokia 3.1 Dual SIM sa pohybuje v rozmedzí: € –

Asus Zenfone 3

Asus Zenfone 3 v skrate: kvalitný smartfón v nízko-cenovej kategórii. Je o krok pred pred svojimi rovesníkmi, čo sa týka parametrov a kvality displeja. Celková konštrukcia je tiež kvalitnejšie spracovaná a nieje celá vyrobená z plastu.

Mobil sa môže pýšiť Full HD displejom, čo jeho predchodcovia nie. O výkon sa stará 8 jadrový procesor s 4GB RAM, čo zaručí plynulý chod bez mrznutiu alebo sekania. A úložný priestor 64GB postačí takmer na všetko.

Ale aby som tento smartfón stále len nevychvaľoval, tak má aj svoje mínusy. Tak napríklad tu chýba čítačka odtlačku prstov alebo pod-svietenie tlačidiel. A asi najväčšou nevýhodou na tomto mobile je kapacita batérie, ktorá je 2650 mAH.

Ale do večera vám vydrží a to je základ. Tento mobil odporúčam starším ľudom, ktorý sa sfére technológii už trocha orientujú a tiež ak vám nebude prekážať nízka kapacita batérie. Viacej by som ho odporučil rodičom ako starým rodičom.

Cena Asus ZenFone 3 ZE520KL 4GB/64GB sa pohybuje v rozmedzí: € –

Doro 8040

Doro 8040 je jediný dotykový mobil v našom zozname, ktorý je robený presne pre seniorov, ale tiež má aj najvyššiu cenu. K mobilu je pribalený aj návod, ktorý vás oboznámi zo všetkým.

Užívateľské rozhranie a celkové ovládanie mobilu je naozaj jednoduché, je vytvorené tak aby sa v ňom dokázali vyznať aj seniori. Plastové telo sa vám môže zdať krehké ale vydrží toho naozaj veľa.

Operačný system je Android 7.0, čo je skvelé na mobil určený pre seniorov. Tiež tu nájdete Dual Sim a čo výkonu týka tak mobil poháňa 4 jadrový procesor.

Na to že mobil stojí takú čiastku, tak fotoaparát je dosť podpriemerný. Určite by som tento mobil nebral ako klasický dotykový smartfón, skôr ako medzi-stupeň medzi tlačítkovým a dotykovým telefónom.

Na jednu stranu ma naozaj ľahké ovládanie, ale zase na stranu druhu jeho cena sa pohybuje aktuálne okolo 210€. A ako ste si mohli všimnúť v našom zozname sú aj iné lepšie dotykové mobily za menšiu cenu.

Cena Doro 8040 sa pohybuje v rozmedzí: € –

Bonus

Nájdi moje zariadenie

Ak pre svojich rodičov vyberiete dotykový mobil , tak vám odporúčam nainštalovať aj pár aplikácii. Prvou z nich je Nájdi moje zariadenie. Je jasné že starým ľuďom pamäť až tak dobré neslúži a niekedy zabudnú kde nechajú mobil.

A týmto problémom im môže pomôcť aplikácia Nájdi moje zariadenie. Pomocou ktorej nájdu svoje zariadenie raz dva. Táto aplikácia je rovnako skvelá pre dôchodcov ako aj per vás.

Red Panic Button

Ďalšou skvelou aplikáciou je Red Panic Button, ktorá dokonca môže zachrániť aj životy. Pomocou stlačenia červeného tlačidla si starý rodičia môžu privolať pomoc.

Jediné čo treba nastaviť je akému kontaktu sa dovolajú pri stlačení tlačidla, A ak sa ocitnú v núdzi tak stačí jedno stlačenie a pomoc je na ceste

Mr. Pillster

Poslednou skvelou aplikáciou je Mr Pillster, ktorá pripomína seniorom ich pravidelnú dávku liekov. Stačí len ak si nastavia kedy si máju liek dať a aplikácia ich potom na to upozorní.

Nemusia len lieky môžu aj napríklad meranie krvného tlaku, teploty alebo glukózy v krvi. Tieto upozornenia môžete nastaviť svojím starým rodičom aj vy a oni sa budú podľa nich riadiť.

Záver

Ocitli sme sa na konci nášho článku a verím že už trocha mate jasnejšie v téme ktorý mobil je pre seniorov najlepší. Je už len na vás ktorý mobil pre nich vyberiete. Ak sú vaši stari rodičia veľký hubári tak by som im určite odporúčal aplikáciu o výskyte hub.

Tiež budem rád ak v dole v komentári vyjadríte svoj názor alebo mi poradíte nejaký skvelý mobil pre seniorov.

Predchádzajúci článokAko si poradiť s rýchlym vybíjaním batérie v mobile
Ďalší článokKtoré Harry Potter hry si musíte stiahnuť na mobil?
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na