Je Honor 8 stále skvelý smartfón aj v roku 2019? Aj keď sa to každému nemusí zdať značka Honor ponúka stále kvalitne smartfóny, jedným z ich dôkazov je nestarnúci Honor 8, ktorý vyšiel v roku 2016 v U.S.A a môže sa pýšiť tým, že patril medzi prvé telefónny, ktoré priniesli dualnú kameru.

Honor 8 je nasledovník málo známeho Huawei P9 mate, ktorý neurobil až takú veľkú dieru do sveta ale po svojom predchodcovi zdedil duálnu kameru. V tej dobe chcela spoločnosť Huawei priniesť vlajkovú loď, ktorá ale nemala cenu vlajkovej lode, čo sa im aj vydarilo.

Veľa ľudí si myslí, že Honor 8 patri do starého železa, veď tu predsa máme najnovší Honor View 20 ale nie každý si môže dovoliť tento smartfón a tiež si niesom istý, či každý využije tento telefón naplno. Preto tu máme zlatu strednú cestu ktorou je Honor 8, ktorý si teraz do detailu pozrieme.

Prvý Dojem

Ako prve vás zaujme netradičný unboxing, ktorý zvyšuje eufóriu pri otváraní nového telefónu, namiesto klasického otváranie vyberáte mobil z bočnej strany, ako keby ste hádzali mince do automatu.

Čo vnímam ako malý detail ktorý ale zväčší 10-násobne radosť. Pripadáte si tak špeciálnejšie, ako keby bolo niečo exkluzívne vyrobené len pre vás. Ďalej môžte nájsť vo vnútri dokumentáciu a tiež rýchlo nabíjačku, ktorá sa taktiež otvára z boku.

Parametre

Smartfón je poháňaný procesorom Octa Core Kirin 950, ktorý ma 8 jadier s frekvenciou 2.3 Ghz čo mi príde ako slušná výbava na počítače nie to ešte do telefónu. Na všetky procesy máte 4gb RAM, tak sa nemusíte báť žeby vám mobil začal spomaľovať alebo sekať. Mobil pobeží plynulo aj pri multitaskingu alebo keď budete mať zapnutú nejakú väčšiu aplikáciu v pozadí.

Na to že to je starší smartfón, tak ma skvelú výbavu, ktorá schová do vrecka aj novšie telefóny a nemusíte sa vôbec báť žeby hry nefungovali alebo nešli plynule a to platí aj na tie najnáročnejšie. Čo sa týka parametrov je tento mobil naozaj skvelý aj na dnešnej pomery.

Funkcie

Ako je už zvykom tak mate na výber medzi 32gb verziou a 64gb verziou kde väčšinou je to tak, že tá verzia ktorá ponuka viacej miesta je drahšia, no v tomto prípade je to opačne a 32gb verzia je o 10€ drahšia. Čo ma prekvapilo a nevedel som, že mať viac miesta v telefóne je horšie ako mať menej. Len škoda že nieje 128gb verzia, ktorá by bola určite ešte o par eur lacnejšia.

Mobil ma dual sim, čo nieje nič netradičné a aj staršie telefóny toto máju, lenže pri vydaní v Amerike tuto vymoženosť nemali a museli sa tak uspokojiť len s jedným slotom na sim kartu. A aby som nezabudol smartfón tiež obsahuje notifikačnú diódu, ktorá si myslím, že je v dnešnej dobe viac než potrebná.

Tiež patrí ešte k tým k telefónom, ktoré používajú infračervený senzor ktorý nájdete na horne strane rámu. Infračervený senzor slúži ako diaľkový ovládač na množstvo zariadení, napríklad na televízor. Huawei sľubuje, že jeho senzor funguje na viac ako 200 zariadeniach.

Tiež obsahuje snímač odltačku prstov ktorý funguje naozaj rýchlo a sam o sebe je tlačidlo, ktoré si môžte nastaviť ako skratku, ktorá vám zapne rôzne aplikácie.

Konštrukcia

Konštrukcia je jedna z ďalších vecí ktoré ma tomto smartfone naozaj zaujali. Smartón je z oboch strán sklenený, čo už pri novších mobilov značky Huawei neuvidíte, ale aj tak tiež máju nádhernú konštrukciu.

Čo sa mi ale najviac páči je odrážanie svetla od zadného skla, kde každý raz vidíte inú svetelnú šou, ktorá sa odohráva na zadnej strane vášho smartfónu. To preto lebo zadná strana je vyrobená z 15 vrstiev skla, ktoré máju za úlohu odrážať svetlo z každej strany.

Obe strany sú vytvorené z 2.5 D skla, čo znamená, že sklo má z oboch strán mierne zakrivenie aby sklo zapadlo do rámu bezproblémovo. Na jednej strane je to naozaj skvele ale na druhej strane je mobil omnoho klzkejší.

A ak ho chcete ochrániť určite odporúčam kúpu nejakého krytu ale zase tým stratíte svetelnú šou na zadnej strane vášho smartfónu a pred vami tak stoji ťažké rozhodnutie, čomu dáte prednosť.

Reproduktor

Na spodnej strane nájdete veľký reproduktor, vedľa ktorého je USB-C port na nabíjanie telefónu. Čo sa týka reproduktoru je zvuk naozaj kvalitný a tiež má skvelé nastavenia hlasitosti.

Čo sa týka telefonovanie je reproduktor pekne čistý a hlasitý a niekedy až moc hlasitý. Ale funkcia regulácií okolitého zvuku robí svoju prácu na výbornú. A mobil sa testoval aj na hlučnej ceste, pričom bolo počuť druhu stranu naozaj bezproblémovo.

Fotoaparát

Ako som už spomínal Honor 8 bol jeden z prvých smartfónoch, ktorý predstavil dualnú kameru, kde oba fotoaparáty máju 12 Mpx s svetelnosťou f 2/2. Dualný fotoaparát zaručuje, že Honor urobí dve fotky naraz, ktoré potom zmieša dokopy.

Vďaka tomu minimalizuje hluk a maximalizuje detaily a vy tak vytvoríte výborne fotky zo skvelým jasom. Tiene sú ostré a perfektne kontrastujú zo zbytkom scény. Na skvelé selfíčka vám Honor ponúka 8Mpx selfie kameru, ktorá postačí na menšie selfička ale nejaké obrovské zázraky nečakajte.

Ale úplný iný príbeh je robenie fotiek v noci, kedy sa stáva smartfón nie až tak dobre použiteľný. A keď si to porovnáme s ostatnými smartfónmi s 12Mpx kamerou, tak v tomto nastavuje Honor 8 naozaj nízku laďku. Jediné čo si asi užijete je režim light painting kde pomocou svetla vytvárate obrazce a v noci to funguje naozaj skvelo.

Kamera

Natáčanie videí je možné až vo Full HD kvalite v 60 snímkoch za sekundu ale nefunguje tu stabilizácii videí a tak sa dostávame k tomu istému problému ako pri Huawei P20 kde nefungovala stabilizácia videí v 4K. A vaše videá vypadajú ako keby ich natáčal dedko s parkinsonom. Stabilizované videá ste mohli natáčať len v Full Hd.

A tuná je ten istý problém, videa zo stabilizáciou môžte natáčať vo Full HD ale v 30 snímkoch za sekundu, čo ak chcete natáčať kvalitné videá je dosť málo. Niekedy mi to príde ako keby firma bojkotovala proti stabilizácii videí.

Predná kamera natáča v HD a 30 snímkoch za sekundu, čo sú fajn parametre na prednú kameru. A po ceste do práce tak môžte vytvoriť skvelé videa ktoré zavesíte na Facebook alebo Instagram.

Softvér

K Honoru 8 dostane verziu Androidu 6.0(Marsmallow) a tiež EMUI 4.1. Ktoré si v dnešnej dobe môžte vylepšiť až na verziu 9.0 čo predstavuje obrovský skok pre Huawei systémy. Ale musím sa priznať, že aj EMUI 4.1 ponúka solídny počet nastavení ale určite je lepšie si to upgradovať na najnovšiu verziu.

Pre nie veľkých znalcov mobilných telefónov system EMUI je vlastne nadstavba alebo vylepšená verzia Androidu od Huaweiu, ktorá ponúka viacej nastavení a tiež vďaka nemu beží smartfón omnoho plynulejšie ale oba systémy musia navzájom spolupracovať.

Batéria

Vydrž batérie je 3000 mAh, čo sa vám na prvý krát môže zdať malo ale opak je pravdou. Vďaka systému EMUI mate široký vyber nastavovania šetrenia batéria, kde môžte zapínať a vypínať aplikácie.

Väčšinou sociálne siete si až tak neuhryznú z batérie až tak moc, tak takéto aplikácie nemusíte vypínať. Ale môže sa stať že vaša obľúbená aplikácia patri k veľkým žrútom batérie a vy ju tak môžte vďaka systému EMUI efektívne nájsť a vypnúť.

Honor 8 vám tak vydrží cely deň, čo je priemerná vydrž batérie. Ale vďaka šikovnej aplikácie sa vám podari nádherne zmanažovať šetrenie a vy tak vytiahnete z batérie aj poslednú kvapku. A ak sa vám vybije a rýchlo ho potrebujete tak vďaka rýchlo-nabíjačke máte 50% batérie nabitých za 30m.

Displej

Displej je 5.2 palcový s rozlíšením Full HD a nech sa naň pozeráte z ktoréhokoľvek uhla vypadá naozaj dobre a to hlavne vďaka sýtym farbám ktoré displej ponúka.

V minulosti sa naň niektorý sťažovali pretože nastavenie jasu sa nedalo zvýšiť na vysokú úroveň a na slnku ste tak mali slabú viditeľnosť. Alebo sa stával presný opak a to pomocou funkcie automatického jasu. Kde vám mobil nastavoval oveľa tmavší displej než ste chceli. Ale toto všetko je už minulosťou a hlavne vďaka pravidelnému aktualizovaniu softvéru.

Funkcie kamery

Aby ste ovládali svoj mobil ako nindža, určite nesmie chýbať znalosť väčšiny funkcií ktoré Honor 8 ponúka, začneme s funkciami fotoaparátu. Ako prvé tu mame 3D panorámu, kde môžte hocijaký objekt previesť do 3D fotografie.

Zameranie sa na objekt, kde vlastne na obrazovke svojho smartfónu kliknete napríklad na roh stola a kamera sa bude automatický zameriavať na roh stola. Pro fotografie, kde pomocou máte na výber viacej nastavení a vy sa tak nemusíte spoliehať len na automatický režim fotenia.

Rozlíšenie obrazovky kde si môžte zmeniť rozlíšenia ale odporúčam nechať prednastavené rozlíšenie. Časovač pri fotoaparáte nemusím asi moc predstavovať na výber mate z dvoch, piatich, desiatich sekund alebo si zvolíte vlastný čas.

Ďalej je tu aplikácia Watermark, kde fotke pridávate rôzne filtre alebo nálepky niečo podobné ako Snapchat. Mirror je sama o sebe zábavná aplikácia ktorá vám zapne prednú kameru. A keď fuknete do telefónu tak sa vám celá obrazovka ako keby zarosí. A vy ho potom môžte rukami utrieť alebo keď fúknete znova celá obrazovka sa odrosi.

Naopak ak podržíte prst dlhšiu dobu na jednom mieste zrkadlo začne praskať, a po par sekundách tento efekt zmizne. Na svoje zrkadlo si tiež môžte dať nejaké tie rámčeky aby vypadalo oveľa luxusnejšie.

Gestá

Určite vás zaujímajú gesta ktoré vám uľahčia prácu s smartfónom. Ak 2-krát poťukáte na obrazovku urobíte si screen vlastnej obrazovky. Ale ak chcete len malý kúsok z obrazovky, tak ťuknite na obrazovku a nakreslite plochu, ktorú chcete zosnímať. Ktorú si potom môžte následne upraviť a zmeniť jej tvar.

Pre rýchle zapínanie sú tu tiež nejaké tie gestá. Takže ak ťuknete a nakreslite C tak vám to ihneď zapne zadnú kameru. Ťuknutie a nakreslenie W zapne počasie, zase ťuknutie a nakreslenie M zapne prehrávač hudby. Tieto rýchle gestá sa mi naozaj páčia a ich znalosť uľahčuje používanie smartfónu.

Ťuknutie a urobenie čiary cez obrazovku vytvorí rozdelenú obrazovku. Ak chcete zapnúť nahrávanie obrazovky urobíte to tak, že naraz stlačíte tlačidla zvýšenie hlasitosti a power tlačidlo. Druhou metódou je isť cez navigačný panel a zapnúť nahrávanie ale v navigačnom panely je možne mať len vecí, takže vyberajte miesto múdro.

Poslednou metódou je 2-krát poťukať dvoma prstami na obrazovku. Len trocha horšie sa vypína pretože tlačidlo stop je v hornom menu a je príliš malé ale to vôbec nevadí. Tiež si môžte svoj telefón otestovať pomocou testovacích kódov *#*#2846579#*#* a *#*#6130#*#* , ktoré hlavne slúžia na testovanie telefónu, či veci v telefóne funguje tak ako máju.

Funkcie snímača odtlačku prstov

Snímač odtlačku prstov môže slúžiť aj na zapínanie rôznych aplikácii a to tým že 2-krát stlačíte snímač odtlačku prstov a zapne aplikáciu ktorú ste si nastavili v nastaveniach. Tiež tak môžte urobíte keď stlačíte snímač a následne ho podržíte. Dokopy mate na výber z 3 možností, zapínania aplikácii pomocou snímača.

Ak mate zapnutú kameru môžte pomocou snímača odtlačku prstov urobiť fotografiu a následným potiahnutím snímača doprava a doľava, si fotografie prezeráte. Čo mi už príde ako zbytočná vymoženosť no ale čo už autori asi chceli vyšperkovať svoj smartfon k dokonalosti.

Naopak potiahnutím snímača prstov dole si otvoríte navigačné menu a potiahnutím hore ho zavriete. Ak chcete zobrazovať percentá batérie choďte do nastavení, notifikácie a tam si vyberte percenta batérie.

Ostatné funkcie


Ďalej si na právu alebo ľavú stranu si potom môžte pripevniť rýchly panel kde mate tie najnutnejšie nástroje a dlhým podržaním ho môžte zrušiť. Druhý spôsob ako zapnete tento rýchly panel je že jednoducho zájdete do navigačného menu a vyberiete tam rýchly panel.

App twin pomocou ktorej sa môžte vďaka jednému zariadeniu prihlásiť do dvoch rôznych facebookových účtov alebo do dvoch účtov na iných stránkach. Smart remote aplikácia čo vlastne využíva spomínaný infračervený senzor a vďaka nej môžte na diaľku zapínať rôzne prístroje.

Tiež nesmie chýbať poznámkový blog, kde si píšete všetky poznámky a tiež si môžte nastaviť časovač alebo alarm na určitý čas. Režim čítania tu tiež nesmie chýbať, aby vás z toho všetkého neboleli oči.

Zaver

Aby sme to mali pokope. Tak Honor 8 ma výborný fotoaparát, naozaj rýchly snímač odtlačku prstov, dobrú životnosť batérie, 5.2 palcový komfortný displej. A tiež nemôžme zabudnúť na naozaj skvelé parametre. Ale aby sme ho len nevychvaľovali, tak niečo čo mi určite chýba je stabilizácia videí, nejaké pekné fotky v noci. A to je asi tak všetko čo mu môžem za cenu 300€ vytknúť.

Takže odpoveď na otázku či Honor 8 oplatí sa ešte aj v roku 2019 je určite Ano. Viem mobil ma nejaké nedostatky ktoré sú ale minimálne, na oplátku toho ponúka naozaj veľa a ešte k tomu si pridajte množstvo funkcii, dokopy to robí skvelý recept na výborný telefón.

Ak nechcete veľa investovať do smartfónu, určite si pozrite článok o nizkorozpočtovom smartfóne Xiaomi Redmi Note 5. A nezabudnite zanechať v komentári váš názor na Honor 8.

Cena Honor 8 64GB Premium Dual SIM a pohybuje v rozmedzí: € –

Predchádzajúci článokThe Elder Scrolls: Blades Android early access
Ďalší článokHonor Band 3 má ešte čo ponúknuť?
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na