Konečne sme sa dočkali nového IOS 13, kedy Apple opäť nesklamal a naplnil tento OS množstvom funkcii. Medzi najlepšiu funkciu určite patrí tmavý režim, na ktorý sme čakali snáď večnosť.

Lenže tmavý režim je len kvapkou v mori a IOS 13 ponúka množstvo funkcii ktoré vás ohromia. A zoznam týchto funkcii som zhrnul do tohto článku.

IOS 13 základné vlastnosti

Hneď si môžeme všimnúť že logo využíva klasický font San Francisco na ktorý sme zvyknutý a opäť sa snaží zrýchliť všetko čo sa len dá. Apple sľubuje o 30% rýchlejšie odomykanie pomocou Face ID.

Už teraz je odomykanie pomocou Face ID rýchle a spoľahlivé ale som rád, že ušetrím pár míli sekúnd, ktoré potom investujem múdrejšie.

O 50% sa vám budu sťahovať rýchlejšie malé aplikácie, ako napríklad Facebook a Instagram, toto dokážem skôr oceniť. Ďalej je tu o 60% rýchlejšie aktualizovanie aplikácii a tiež 2x krát rýchlejšie zapínanie. Takže Apple v tomto smere opäť posunul svoj OS na vyššiu úroveň.

Kompatibilné zariadenia s IOS 13

IOS 13 si budete môcť nainštalovať na zariadeniach iPhone 6s alebo vyššie. Potom iPad2 alebo vyššie. A tiež na zariadenia iPad mini alebo iPhone SE.

Tmavý režim

Dočkali sme sa asi najdôležitejšej veci na ktorú sme celé tie roky čakali a tou je tmavý režim. Môžete očakávať že sa všetky elementy a aplikácie ako Apple music, iTunes premenia do tmavého režimu. A Som rád že sme sa ho konečne po rokoch dočkali

Zmeny v aplikáciach

Aplikácie na fotografovanie dostali tiež vylepšenie a môžeme čakať lepší portrét režim. V Apple Music budu synchronizované texty s hudbou. A celkovo sa veľa aplikácii dočkalo redizajnu a optimalizácii

Je vidieť že Apple sa ich snaží urobiť čo najviac user-friendly, čiže prívetivejšie pre širšiu verejnosť. A niektoré ikonky dostali nový vzhľad alebo sa premenili z hranatých na zaoblené.

Mapy

Apple mapy sa tiež dočkali obrovského zlepšenia. Je jasné že tým od Google nemôžu stále konkurovať ale pre vlastníkov iPhone je to lepšia alternatíva. Odteraz sú mapy kvalitnejšie a urobené viacej do detailu. Street view je urobená oveľa kvalitnejšie a presúvanie z jedného rohu do druhého je odteraz hladšie.

A konečne sme sa dočkali 3D pohľadu, kedy si môžete užiť 360° pohľad. Dokonca môžete kliknúť aj na obchod a aplikácia vám povie informácie o ňom a tiež čo predáva.

Ochrana pri prihlasovaní

Odteraz sa môžete prihlásiť do aplikácii ako tretia osoba, čo je väčšia ochrana ako ktorú ponúka Google alebo Facebook. A ak nechcete aby ľudia danej aplikácie alebo stránky vedeli váš email, tak Apple vytvorí špeciálny e-mail pre danú aplikáciu alebo stránku.

Home Kit a neznáme čísla

Home Kit je skvelá aplikácia vďaka ktorej môžete prepojiť rôzne domáce zariadenia zo svojím iPhonom. Od IOS 13 môžete prepojiť svoj iPhone s routerom alebo bezpečnostnou kamerou. A Obraz z bezpečnostnej kamery sa vám môže premietať na pozadí.

Na neznáme čísla môžete zabudnúť, pretože odteraz si môžete v aplikácii iMessage nastaviť meno a vybrať svojho avatára, a funguje to potom na všetkých chatovacích aplikáciach.

Emoji

Obľúbená funkcia emoji tiež priniesla novinky. A môžete si svojho emoji alebo avatára upraviť viacej do detailov. Vy tak môžete svojmu avatárovi dať náušnice make up alebo iné príslušenstvo a potom ich posielať cez iMessage. Toto si viem predstaviť ako super novinku pre Instagramových influencerov.

Fotografovanie

Aplikácie na fotografovanie nedostali len nový portrét režim ale aj možnosti upravovania videí a fotografií viacej do detailu. Galéria sa tiež dočkala zmeny a pribudla funkcia diary of your life. Budete tak mať najlepšie fotky roka, týždňa alebo mesiaca zoradené pekne chronologicky.

AirPods

AirPods sa dočkali tiež novej funkcie a odteraz môžete dostavať na Airpodoch upozornenia, alebo môžete mať pripojené dvojo AirPods na jednom iPhone. Čo využijete ak chcete s niekym počúvať pesničky alebo pozerať filmy.

Carplay

Carplay je aplikácia pre automobily, pomocou ktorej prepojíte auto a iPhone. A v IOS 13 sa dočkala asi najväčšej aktualizácie vo svojom živote. Je tu nové užívateľské rozhranie, režim rozdelenej obrazovky a mnoho ďalšieho. Aj keď viem že túto aplikáciu väčšina ľudí nevyužíva ale je fajn že Apple mysli na všetko.

Siri

Aj Siri sa dočkala vylepšenia a odteraz znie o niečo viac prirodzenejšie a jej hlas už nieje taký robotický. Toto si uvedomíte keď Siri číta dlhšie frázy alebo nejaké novinky. Tiež už dokáže rozoznať hlasy vašej rodiny alebo priateľov, čím tak často nedôjde k pomýleniu.

Podpora Xbox a PS4 ovladačou.

Apple nám sľúbil, že si môžete na iPhone zahrať hru pomocou Xbox alebo PS4 ovládača. A ako fanúšik mobilných hier som z tohto kroku viac než nadšený. Škoda len že nie všetky hry takto môžete zahrať.

Ostatné funkcie

Stíšenie hovorov

Ak vám vola niekto neznámy tak, iPhone automatický stíši vyzváňanie. Tuto funkciu si môžete samozrejme vypnúť ak očakávate súrny hovor.

Pripomienky

Ako hovorím Apple sa snažil zapracovať na každom detaily a vylepšenia sa dočkali aj pripomienky. Kedy sú teraz lepšie organizované, zahŕňajú skratky a celkové vytváranie pripomienok je oveľa jednoduchšie.

QuickPath Keyword

Konečne máme aplikáciu QuickPath Keyword v našom iPhone a nemusíme si tak sťahovať cez App store aplikáciu tretej strany.

IPadOS

Veľkou novinkou, ktorú sme mohli vidieť na konferencii bolo oznámenie samostatného operačného systému iPad OS. Ktorý kompletne redefinuje ako iPad funguje. Vďaka tomu môže fungovať lepšie a viacej user friendly.

Novinky v krátkosti

Manipulovanie s textom bude oveľa jednoduchšie a lepšie spravené pre väčšie displeje. Na domovskej stránke máte novy widget system a tiež Multi window a musím sa priznať že to vypadá dosť dobre.

Funkcia Drag-and-Drop je teraz viacej urobená do hĺbky. Ďalšou zmenou si prešlo prenášanie a posielanie súborov, ktoré teraz dostáva väčšiu podporu USB. A Celkovo je nový OS viacej určený pre manipulovanie s väčšími displejmi.

Najviac sa mi páči nová klávesnica, ktorú si môžete pripnúť na roh obrazovky a tak písať. Ak využívate Apple pero, tak jeho odozva sa znížila z 20ms na 9ms.

Toto bolo zhrnutie noviniek z rýchlika, pokiaľ by ste chceli samostatný článok o týchto funkciách, tak mi o tom dajte vedieť prostredníctvom komentára.

Záver

Páči sa mi ako sa snaží Apple napredovať a posúvať technológiu na vyššiu úroveň. Ako ste si mohli všimnúť tak novy IOS sa snaží všetko zrýchliť a tiež pritom myslieť na detaily. IOS 13 betu si už teraz môžete stiahnuť na mobily a počas tejto fázy sa budú pridávať nové funkcie. Takže toto ešte nieje kompletný zoznam funkcii.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na