Každý správny hráč sníva o tom že raz vytvorí aplikáciu ale no nie až tak aplikáciu skôr hru, pretože tie je vždycky zábava hrať. A nielen to, vytvorenie populárnej hry je profítabilný biznis a vy by ste tak mali po zvyšok života vystarané.

Ako sa to dá pomocou programovania

Ale na internete bolo veľa návodov ako vytvoriť hru pomocou programovania. A ja sám som nevedel, kde presne začať. A ani som nevedel ako sa hra programuje a kde písať kód a tiež som si myslel že na vývoj hry potrebujem nejaký ten kapitál.

Po dlhom brázdení internetu som prišiel na to, že každá hra beží na nejakom hernom engine. Čo je vlastne jadro hry na ktorom hra funguje. Nájdete tam všetky potrebné nástroje na vytvorenie hry a už vám stačí len začať. A každý engine ma trocha iné nástroje čím sa hry od seba odlišujú.

Najznámejšie enginy sú Unreal engine, Cryengine a Unity. Ale všetky z spomenutých herných enginov potrebujú na svoje fungovanie znalosť programovania a sú trocha komplikovanejšie na použitie.

A keď nemáte žiadne skúsenosti s programovaním, môže to zabrať naozaj dlhý čas kým sa naučíte ovládať základné funkcie. A ešte dlhší čas kým uvidíte vo svojej hre progres. Čo vás po par mesiacoch odradí a vy už budete ťažko hľadať chuť do programovania a váš sen sa rozplynie.

Buildbox

Našťastie je tu herný softvér alebo engine, ktorý je určený pre začiatočníkov. A to najlepšie je, že je úplne bez programovania. Tvorcovia tohto softvéru sa snažili vytvoriť čo najjednoduchšie rozhranie pre tých ktorý chcú vytvoriť svoju vlastnú hru.

A je jedno či ste 15 ročný teenager alebo 100 ročný stari dedko. V oboch prípadoch sa naučíte Buildbox. Ale nemyslíte si že je to je obyčajný herný engine, ktorý slúži len na to aby ste sa naučili základy práce s hernými enginami a potom prešli na iný. Niečo ako pascal ktorý slúži čisto na vzdelávanie a praxi ho nevyužijete vôbec.

Potenciál Buildboxu

Ale predstavte ži tvorca populárnej hry Color switch vytvoril svoju hru pomocou Buildboxu. Hra ktorá získala viac ako 150 000 000 stiahnutí a bola vydaná vo viac ako 100 krajín sveta.

Čo je naozaj obrovské číslo a neexistuje veľa hier ktoré sa s takýmito štatistikami môžu pochváliť A sam tvorca hry povedal: „Hneď ako som sa naučil softvér a mal som nápad, tak o 30m neskôr som mal svoju myšlienku v programe” .

Vďaka čomu si uvedomíte, že je naozaj v tomto softvéri potenciál.
Kde viac ako 40 hier vytvorených pomocou tohto softvéru sa dostalo do top 100 najlepších na App store. Čo je ohromujúce koľko úspešných hier bolo vyrobených pomocou tohto softvéru.

Čo je najlepšie že nepotrebujete žiadne programátorské zručnosti, vďaka čomu môžete nechať pracovať svoju kreativitu. A vytváranie hier sa tak stane omnoho zábavnejšie, než by ste mali hľadať chybu v programe.

Zakladné nastavenia

Aby ste mali aj nejaký ten prehľad čo všetko sa dá v programe urobiť, tak si ukážeme malú ukážku. Keď zapnete prvý krát Buildbox vybehne na vás takéto rozhranie. Kde si môžete všimnúť že všetko je prehľadne urobené. A nájdete tu aj nejaké tie tutorialy, ktoré vám pomôžu vytvoriť kvalitnejšiu hru. Každý kto záčina vytvárať novu hru klikne create new.

Po kliknutí sa vám otvorite takéto menu, kde mate rôzne nastavenia. Tieto nastavenia sú úplne základné a ihneď im pochopíte. Prv ale než začnete pracovať s týmito nastaveniami, musíte pre projekt vymyslieť nejaké cool meno. Potom ako mate vymyslené meno môžte sa vrhnúť na nastavenia.

Prvé je orientáciu obrazu vašej hry. Kde si vyberáte či chcete na dĺžku alebo na šírku. Ďalej je, ako sa bude vo vašej hre získavať skóre, napríklad za ujdenu vzdialenosť alebo na konci rovne bude každý hráč odmenený počtom hviezd. Takže musíte rozmýšľať nad každým detailom.

Vyber žánru

Gameplay settings je naozaj nápomocná funkcia a nájdete tu témy populárnych herných žánrov. Na výber je obrovské množstvo herných žánrov, a niektoré uvidíte po prvýkrát a živote ste nevedeli že takýto žáner existuje. Hneď ako máte svoj žáner vybratý, softvér za vás vybuduje hru.

A jediné čo sa vy staráte je robenie úrovni, dizajn vašej postavy alebo dizajn vašich nepriateľov a všetko okolo toho. Hlavne veci ktoré zamestnávajú vašu kreativitu. Pre ukážku sme zvolili v gameplay settings zvolili platformovku

Na výber mate aj rôzne menu, ktoré s i do hry môžete pridávať. Na výber mate Pause, Game Over, Coin shop alebo Info menu. Asi vám nemusím bližšie vysvetľovať načo každé menu slúži. V Game type mate na vyber medzi Single World alebo Multiple World.

Kdežto Single World sa podobá Flappy birds, kde máte stále jeden level ktorý sa nemení. Naopak v Multiple Words máte viacej úrovni alebo svetov a mapa sa tak mení, niečo ako Angry birds.

A posledné nastavenie je World End Action. Kde si vyberáte medzi endless alebo end scene. Pri endless je vaša hra nekonečna a hrá sa väčšinou na skóre. No a pri end scene vaša hrá má koniec a je možné ju splniť. A na konci hry sa môže ukázať nejaká ta cut scéna.

Ukážka z hry

Potom ako máte všetky nastavenia vyriešené tak sa môžte pustiť do vytvárania. Takáto obrazovka na vás vybehne len ak ste si zvolili v gameplay settings platformer a chcem vám na nej ukázať ako funguje Buildbox.

Niekomu sa môže zdať toto rozhranie komplikované alebo dokonca komplikovanejšie ako obyčajné programovanie. Ale je to pravý opak a hneď ako sa do toho dostanete tak pochopíte, že je to super ľahké.

Ako ste si už asi všimli tak Buildbox vytvoril základ hry už za vás. Na vás ostáva tak ta kreatívnejšia a zábavnejšia časť. Softvér sa jednoducho ovláda a jedným kliknutím do hry pridáte rôzne veci, ktoré môžete potom upravovať.

Možnosti upravovania

Ak chcete pridať obrázok jednoducho tak urobíte, tým že vyberiete obrázok z počítača a pridáte ho do softvéru. Tento obrázok môže byť potom ako postava, nepriateľ alebo pozadie. Napríklad ak chcete zmeniť výzor vašej bielej lopty, tak si otvorite menu vašej gule a presuniete tam nahratý obrázok.

Ako ste si všimli moja biela lopta je odteraz smajlík. Potom ešte doladíte posledné detaily ako sú veľkosť. Ale rátajte s tým že to bude hrať na mobily, tak neurobte postavu príliš malú aby ju mohli hráči aj vidieť. Cely výber je len na vás a verím že vám bude dlho trvať keď nájdete ideálny obrázok pre vašu hru.

Toto bola len krátka ukážka ako to vypadá. Taktiež tu môžete robiť množstvo iných veci ale aby som vám ukázal všetky funkcie, tak by som musel vytvoriť naozaj obrovské množstvo článkov. Ale to nemusím hlavne vďaka tomu že Buildbox má vlastný Yotube kanál, kde nájdete množstvo návodov, ktoré vám pomôžu vytvoriť Hru v Buildboxe.

Záver

Ako ste si mohli všimnúť Buildbox je naozaj skvelá platforma. A hra ktorá ma milióny stiahnutí sa dá vytvoriť aj bez programovania. Pokiaľ naopak sa vám nechce programovať a chcete si zahrať skvelú hru, tak si určite pozrite o skvelých hrach na mobil Tu. A určite zanechajte komentár čo si o tomto softvéri myslíte. A pokojne môžte pridať aj vy softvér ktorý používate na vytváranie hier.

Predchádzajúci článokTop 10 aplikácii na sledovanie počasia
Ďalší článok6 spôsobov ako ovládať mobil cez počítač
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na