Toto je celosvetová záležitosť a nepoznám človeka s ktorý nemá problém s rýchlym vybíjaním batérie. Dokonca existujú smartfóny ktoré sa snažia ohúriť svojich zákazníkov práve vysokou výdržou batérie.

Ale na to aby vám vydržala batéria o niečo dlhšie nemusíte byť veľký znalec technológii, stačí ak sa budete riadiť radami zo zoznamu a vaša výdrž batérie sa omnoho viac zlepší.

Niektoré z týchto rád budu úplne základne a môžete ich poznať, ale aj tak chcem aby sme si každú radu prešli krok po kroku.

Vypnite si upozornenia

Ako prvá rada v našom zozname je vypnutie upozornení. Viem že si poviete že vďaka upozorneniam nezmeškáte žiadne informácie ale za to vám to žerie veľké množstvo batérie ktoré by ste mohli ušetriť na niečo iné.

Nemusíte ihneď vypnúť upozornenia všetkých aplikácii, stačí ak vypnete upozornenia aplikácii ktoré nepoužívate až tak často.

Upozornenia vypnete nastaveniach vyberiete si aplikácie a tam už len stačí vybrať aplikácie ktorú až tak nepoužívate. Taktiež majte zapnuté Bluetooth a Gps vtedy keď ich naozaj potrebujete

Vypnutie vibrácii

Ďalšou radou je vypnutie vibrácii. Je to preto pretože táto funkcia míňa batériu a popravde ju ani nepotrebujete, namiesto toho môžete nechať svoj mobil v tichom režime, alebo stačí ak zapnete vyzváňanie a necháte to na najmenšej hlasitosti ako je možné.

Nastavte uzamykanie obrazovky na najmenší možný čas.

Toto je tiež zaujímavá rada, vaše uzamykanie obrazovky je normálne nastavené na 1 až 2m a ak chcete ušetriť čo najväčšie množstvo batérie tak nastavte automatické uzamykanie obrazovky na najmenší čas .

Väčšinou to býva nastavené 15-30s  ale niektoré modely vám to dovolia nastaviť až na 10s. Ale pokiaľ nechcete aby sa vám rýchlo uzamykala obrazovka tak môžete tuto radu preskočiť.

Zniženia jasu na minimum

Ďalšia rada je vám asi viacej známa a nemusím k nej moc vysvetľovať. Najlepšie je ak znížite jas na minimálnu hodnotu alebo na takú hodnotu pri ktorej ste schopný vidieť dobre displej.

Vysoký jas patri k najväčším žrútom batérie a preto čo najnižší jas vám dokáže ušetriť veľké množstvo batérie.

Vypnuté vyhľadávanie automatických aktualizácii

Toto sme spomínali a v radách ako zrýchliť svoj mobil, kde sme nevypínali vyhľadávanie pre automatické aktualizácie ale rovno nepotrebné aplikácie odinštalovali, čo môžete urobiť aj vy.

Ale stačí aj ak vypnete automatické aktualizovanie, pretože v dnešnej dobe máju takmer všetky telefóny automaticky aktualizujú vašiích aplikácií, čo ma za následok zníženie výdrže batérie.

Vypnutie dát

Tento krok je dobrý ak chcete ušetriť čo najviac ostávajúcich percent batérie. Vypnite nielen WI-FI, Blue-tooth alebo podobné funkcie ale tiež Dáta. Tým že svojmu mobilu odrežete prístup k internetu, tak to význame predĺži životnosť vašej batérie

Režim lietadlo

Režim lietadlo je najrýchlejšia cesta, ktorou vypnete Blue-tooth, WI-FI a data, ale zase na druhej strane nevypína GPS a tento krok budete musieť urobiť osobitne.

Ďalšia vec ktorá je na tomto režime skvelá je že sa vám mobil rýchlejšie nabije ak máte tento režim zapnutý. Lenže nebude sa vám dať dovolať, takže to odporúčam zapnúť hlavne keď sa ponáhľate s nabíjaním batérie.

Nenechávajte hľadať váš mobil signál

Ďalšia rada je že nenechajte vyhľadávať váš mobilný signál. Ak ste niekde v zóne, kde máte slabý signál alebo takmer žiadny, tak váš telefón neprestáva hľadať signál.

Tým že toto robí míňa batériu. Hľadanie signálu vypnete tým že dáte svoj mobil do režimu lietadlo. Najlepšie ako sa vyhnete tejto situácii je že si skontrolujete či máte dobrý signál a keď si uvedomíte že signál nieje skvelý stačí zapnúť režim lietadlo.

Nečakajte kým sa vaša batéria vybije úplne

Nečakajte kým sa vaša batéria vybije úplne. Väčšinou začneme mobil nabíjať až kým nám nezomrie v ruke alebo v hodine dvanástej. Potom čakáme keď batérie vystÚpa z 0 na 100%.

Ale tým že necháte batériu vybiť úplne na 0% ju poškodzujete. Pretože moderné lithiové batérie sú robené na to aby boli nabíjané hlavne pravidelne a nie dlhú dobu. A keď sú tak stvorené tak by sme ich aj tak mali používať.

Nepoužívajte ďalšie funkcie

Ak je vaša batéria na pokraji vybitia a vy nemáte zo sebou žiadnu nabíjačku tak odporúčam nepoužívať ďalšie funkcie akými sú kamera alebo svetlo. Pretože tie vám rovnako pomôžu k zníženiu množstva batérie ako hry alebo iné aplikácie.

Volajte najkratšie ako je to možné

Tato rada sa bude jednej skupine ľudí dodržiavať ľahšie ako druhej. Snažte sa volať čo najkratšie ako je to len možne a ukončite nudné rozhovory zo svojimi priateľmi skôr.

Pretože čim dlhšie voláte tým sa vám míňa batéria rýchlejšie, Takže ak voláte so svojimi kamarátmi dlho snažte sa toto volanie skrátiť na najnižšiu možnú dobu.

Nastavenie  sieti

 Keď sa nám dáva šanca medzi 4G, 3G a 2G tak našou jasnou voľbou je sieť 4G. Lenže na druhej strane to žmýka aj najviac energie. Pretože ak zapnete možnosť 4G, tak váš mobil hľadá najväčší možný signál pričom vyhľadávanie signálu 3G a 2G je zapnuté tiež.

A ak len četujete a využívate data len kvôli messengeru 2G vám nato určite postačí. Pokiaľ si chcete zahrať hry tak vystačíte aj s 3G. Preto zapnutie 4G nemusí byť vždy jasná voľba. Pretože pri zapnutí 4G váš mobil míňa batériu 2-násobne rýchlejšie

Vyhnite sa animovanému alebo pohybujúcemu sa pozadiu

O skvelých aplikáciach, vďaka ktorým si môžete zmeniť pozadie na mobil sme si už niečo hovorili v predchádzajúcom článku, ktorý nájdete
tu.

Ak chcete ušetriť batériu vyhnite sa pohybujúcim pozadiam, pretože tieto animácie vám míňajú veľké množstvo batérie. Najlepšie je keď si zvolíte čiernu tapetu, ktoré skvele vyznievaju na AMOLED displejoch.

Čierne tapety máju tú výhodu, že pixely sa nemusia rozsvietiť pri zobrazovaní čiernej farby a ušetria tak batériu.

Používajte originálne batérie svojho výrobcu

Ja viem ak sa vám pokazí batéria nájdete podobnú, ktorá je o dosť lacnejšia od originálu. Je skvele že sú lacnejšie ale tiež sú aj horšie optimalizované než originál.

A toto môže rozladiť celkové fungovanie vášho mobilu. Je lepšie raz zaplatiť viacej ako sa o par mesiacov vracať do servisu s pokazenou batériou

Pripravte svoju batériu na používanie

Ak kúpite úplne nový mobil, tak nabite svoju batériu do plná predtým než ho začnete používať. Zapamätajte si že niklové batérie potrebujú ostať na nabíjačke aspoň 16h prvý krát čo sú nabíjané. A potom vybite batériu na par percent a nabite na 100%, tento cyklus opakujte 3-4 krát a potom môžete nabíjať mobily klasicky.

Zase u batérii z líthia stačí ak prvý krát necháte mobil nabíjať 5-6h a ak vám to ukáže že mobil je plne nabitý, tak to ignorujte. Keď nebude batéria týmto spôsobom inicializovaná nebude fungovať v plnej kapacite

Nevynachajte aktualizáciu softveru

Toto je jedno z najjednoduchších pravidiel na používanie. Vždy aktualizujte svoj systém keď vás na to mobil vyzve. Pretože novšia verzia je lepšia optimalizovaná ako ta staršia čím system nemusí míňať až toľko batérie.

Vyhýbajte sa vysokým a nízkym teplotám

Ak je teplota v okolia menšia ako 0°C tak sa životnosť lithiových batérií znižuje o 40 až 50% a naopak príliš vysoké teploty robia presne to isté. Takže odporúčam nenechávať svoj mobil v rozpálenom aute alebo na priamom slnku.

Taktiež je dobré ak mobil nemáte vo vrecku pretože teplota tela ho zahrieva tiež. A pri nabíjaní je dobré keď si sledujete svoj mobil a ak je horúci tak to značí že je niečo zle s vašou nabíjačkou.

Nepoužívajte svoj mobil pri koncerte

Toto je skôr osobná rada, ale ak chcete ušetriť batériu prestaňte používať svoj mobil pri koncerte. Aj tak fotky ktoré takto urobíte sú zväčša rozmazané a videa ktoré nahráte máju horšiu kvalitu zvuku ako kino-verzie filmov. A tiež to znervózňuje ľudí naokolo pokiaľ to nerobia sami, proste si skúste vychutnať ten moment.

Záver

Náš zoznam rád je u konca a verím že po preč. Určite ukážte tento článok aj ostatným priateľom a rodine, pretože rýchle vybíjanie batérie je celosvetový problém. Taktiež budem rád ak zanecháte svoj názor dole v komentári, poprípade napíšte svoje rady ktoré vám pomohli ušetriť batériu.

Predchádzajúci článokVýskyt húb: najlepšia aplikácia pre hubárov
Ďalší článokKtoré mobily pre seniorov sú najlepšie?
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na