Poznáte to kúpite si nový mobil, ktorý je rýchly a všetko funguje ako má. A Vy ste nadmieru spokojný zo svojou kúpou. Ale nakoniec neviete z akých dôvodov(ktoré vyriešime za vás v tom článku) vám začne mobil spomaľovať

Zrazu otváranie a zatváranie aplikácii začína trvať dlhšie ako by malo alebo keď sa pohybujete medzi oknami , tak už cítite že nieje až taký rýchly ako tomu bolo na začiatku.

Skvele je že nemusíte hneď kupovať nový telefón aby bola rýchlosť vášho mobilu tak ako na začiatku. Možno vás prekvapím ale väčšina týchto dôvodov sa dá odstrániť veľmi ľahko. A váš telefón bude bežať takmer ako nový a to je aj zámer celého tohto článku

Odstránenie všetkých nepotrebných aplikácii

Takže začíname s radou číslo 1 ktorá sa vám môže zdať trocha zrejmá. A to je odstránenie všetkých aplikácii a hier ktoré v vašom mobile nepotrebujete. Ja viem môžete si myslieť, že nerobia žiadnu škodu tým že sú len tak nainštalované vo vašom mobile.

Ale v tom sa trochu mýlite, každá aplikácia zaberá určité miesto a tým aj znižuje rýchlosť. Každá aplikácia tak znižuje rýchlosť vášho zariadenia aj keď sa vám to sprvu nemusí zdať.

Ďalší dôvod je že čim viac aplikácii máte nainštalovaných, tým sa musí váš telefón rozhliadať po aktualizáciách. A na aktualizovanie veľkého množstva aplikácii z Google Play musí použivať veľké množstvo zdrojov.

A dokonca aj keď danú aplikáciu vôbec nevyužívate v pozadí vám môže brať výkon. Takže ak ste niekedy uvažovali nad tým že si idete vyčistiť svoj smartfón od nepotrebných veci tak by ste tak mali urobiť čo najskôr.

Osobne robím čistenie svojho telefónu každý piatok a trvá mi to maximálne 5m. Prvý krát vám to zaberie trocha dlhšie ale potom stačí len 5m týždenne a váš telefón sa vám za to poďakuje.

Odstranenie Bloatware

Toto je vylepšenie rady číslo 1 a to je odstránenie bloatware, ktorý ste dostali pred inštalovaný v vašom mobile. Bloatware sú všetky aplikácie ktoré si dostal pred-inštalované pri kúpe smartfónu. A niekedy je tých funkcii až moc a používateľ ich všetky nepoužíva, čím len spomaľujú softvér alebo zaberajú miesto.

Dôvod prečo toto oddeľujem od prvej rady je že blotware sa dá trocha ťažšie odinštalovať ako je tomu u klasických stiahnutých aplikácii. A vy si tak môžete myslieť že dané aplikácie nieje možno odinštalovať z vášho mobilu.

Takže ak uvidíte nejaký pred inštalovaný bloatware ktorý nejde odinštalovať keď podržíte a premiestnite ako tomu býva s klasickými stiahnutými aplikáciami

Choďte do nastavení a potom vyberte aplikácie a kliknite danú aplikáciu, ktorú chcete vypnúť a tam by ste už mali vidieť  možnosť vypnutie danej aplikácie.

Je to veľká vzácnosť keď sa daná aplikácia nedá vypnúť ani v nastaveniach aj keby ste sa na hlavu postavili. Ale pri väčšine aplikácií by to malo isť vypnúť

Uvoľnite najväčšie možné miesto

Takže rada číslo 2 je že uvoľníte toľko miesta koľko len vládzete. Ako prve chodte do nastavení a zvoľte úložisko a to vám povie koľko miesta zaberá váš smartfón v každej oblasti

Ak sú to fotky a videa tak ich si premiestnite do počítača alebo niekde ich zálohujte. A ak sú to aplikácie tak ich rozkliknete a tu môžete vidieť ,ktorá aplikácia berie najviac miesta. Tiež si môžete všetky tieto aplikácie zoradiť podľa toho koľko miesta zaberajú.

Tu si uvedomíte že vlastne ani nevyužívate niektoré veľké aplikácie a pritom ich mate nainštalované. A keď si aplikáciu ešte rozkliknete tak môžete vidieť koľko miesta zaberá aplikácia samotná a tiež jej súbory cache.

Normálne môžete vyčistiť cache a tým uvoľníte dosť miesta ale tie sa vám znova nahromadia.Ja som si tiež vyčistil súbory cache, čo bolo niečo cez 400mb

Budte trocha opatrný s odstraňovaním dát aplikácie. Lebo sa môže stať že aplikácia bude tak ako keď ste ju prvý krát stiahli. Tak môžete odstrániť všetky prihlasovacie údaje alebo data ktoré ste si uložili do tejto aplikácie.

Alebo v menu aplikácii môžete vymazať všetky cache naraz. Môže sa vám to zdať ako nič ale keď odstránite všetky cache tak to môže byť naozaj obrovské množstvo. Preto rozhodne neodporúčam vynechať tento krok

Odstránenie všetkých widgetov

Ďalšia rada je o niečo jednoduchšia ako tá predchádzajúca a to je odstránenie všetkých widgetov, ktoré zaberajú miesto na vašej domovskej obrazovke.

Widgety sú sami o sebe naozaj užitočne ale pokiaľ ich máte naozaj veľa tak môžu spomaľovať váš smartfón a ani si to neuvedomujete. A hlavne keď sú na domovskej obrazovke pretože každá z týchto aplikácii pracuje naraz s ostatnými cely čas.

Ak si nieste vedomí ako pracujú tak už aspoň trocha viete. Moja rada znie posnažte sa odstrániť nejaké tie Widgety a hlavne tie ktoré sa pravidelne aktualizujú.

A potom si môžete si všimnúť ako veľký rozdiel to spravilo. Viem že tato rada pomôže hlavne starším telefónom ktoré nemajú takú veľkú pamäť RAM ako nové telefóny.

Aplikácie ktoré míňaju najviac batérie.

Teraz sa pozrieme ktoré aplikácie spotrebúvajú najviac batérie Môžete si myslieť že tieto dve veci nemajú medzi sebou vzájomný vzťah ale opak je pravdou.

Preto vám odporúčam isť do nastavení a vybrať položku batéria, kde nájdete rebríček aplikácii ktoré spotrebúvajú vašu batériu najviac. Tu sa musíte aj zamyslieť pretože niektoré aplikácie spotrebúvajú viacej batérie pretože ich aj viacej používate.

Takže sa len rozhliadnite či sú nejaké aplikácie ktoré používajú trocha viacej batérie než by mali a to zaleží na to ako moc ich používate a podľa toho vytvoríte najlepší rozsudok.

Hneď ako jednu z aplikácii identifikujete mate na výber z množstva nastavení a nemusíte ju hneď odinštalovať Môžete si aplikáciu rozkliknuť isť do nastavení a pozrieť sa na to či je tu niečo čo môžete zmeniť.

A tým zredukovať množstvo batérie ktoré míňate. Napríklad vyskúšajte vypnutie upozornení, vypnutie funkcie ktorú vôbec nepoužívate alebo zredukovať frekvenciu rozhliadania sa po novej aktualizácii. Zvyčajne to býva pre každú aplikáciu iné ale myslím že vás určite niečo napadne.

Vypnutie Animácii

Vypnutie animácii neurobí až taký obrovský rozdiel v rýchlosti ako predchádzajúcich radách. Ale je možné že budete cítiť rozdiel vo výkone.

Teraz vám ukážem čo tým myslím a ako na to. Prvej si budete musieť zapnúť funkciu možnosti pre vývojárov, ktoré zapnete tak že vojdete do nastavení vyberiete položku o telefóne.

A par krát poklikajte na vaše výrobne číslo čím zapnete možnosti pre vývojárov. Potom chodte do menu a vyberte možnosti pre vývojárov. Kde si môžete všimnúť že máte na výber množstvo ďalších nastavení.

Ale teraz sa musíte sústrediť a jedine čo hľadáme je je mierka animácie sú tu 3 typy a sú to všetko animácie, ktoré sa vo vašom telefóne nachádzajú ako je otváranie a zatváranie aplikácii alebo prepínanie medzi oknami.

Vy jedine čo urobíte je že všetky tieto typy animácie vypnete. A teraz keď otvoríte náhodnú aplikáciu, tak sa animácia preskočí a vrhne sa rovno na načítavanie aplikácie.

Ešte raz zopakujem možno nepocítite až tak veľký rozdiel ako pri predchádzajúcich krokov ale som si istý že tam bude cítiť zmena a veci sa vám budu zdať rýchlejšie. Pretože aplikácia sa teraz otvorí ihneď alebo hneď zatvorí hneď ako tak vykonáte.

Šetrič dát

Teraz sa pozrieme na veľmi šikovnú funkciu v prehliadači Chrome, ktorá sa nazýva Šetrič dát. Možno ste o nej doteraz nepočuli ale aj tak si o nej niečo povieme.

Čo musíte urobiť je otvoriť váš prehliadač Chrome a v nastaveniach vyhľadajte položku Šetrič dát a teraz jedine čo urobíte je, že to rozklinete a zapnete.

Ono to vlastne kompresuje alebo lepšie povedané zhusťuje web stránok ktoré ste navštívili predtým než ich pošle do vášho telefónu. Tým pádom musí váš telefón použiť menšiu šírku pásma čim sa aj vaše web stránky načítavajú omnoho rýchlejšie.

Taktiež to nebude fungovať na všetkých stránkach a dokonca vám to ukáže aj aké veľké množstvo dát ste ušetrili. Ja som zatiaľ neušetril moc dát pretože som si len dneska túto funkciu zapol.

Vypnutie a zapnutie telefónu

Takže na konci máme tu najužitočnejší radu a zo všetkých a zároveň najhlavnejšiu a odporúčam ju použiť každému kto mal niekedy problém zo svojím mobilom.

Vypnutie a zapnutie mobilu vám príde ako rada pre niekoho kto nikdy nedržal mobil v ruke. Ale keď si to zoberiete z iného uhla pohľadu, tak to vlastne vypne všetky vaše aplikácie.

Pričom nič nebude bežať v pozadí a tiež nič nebude zaťažovať pamäť RAM. Je to dobrá možnosť ktorú by ste mali skúsiť ako prvú. Ale ak sa vám zdá že vlastne nič nefunguje z tohto zoznamu a už z toho všetkého frustrovaný.

Tak môžete vyskúšať obnovenie na výrobné nastavenia ktoré vymaže všetky vaše aplikácie a váš mobil bude presne taký aký ste ho dostali v prvý deň.

Hlavne si zálohujte všetky vaše data a tiež to môže spôsobiť viacej škody ako úžitku ale je to možnosť ktorú môžete vyskúšať ak sa vám zdá že už nič nefunguje

Bonus: vypnutie automatickej synchronizácie

Dobre možno si poviete že ta posledná rada nebola až taká dobra. Takže si myslím že táto ďalšia vám môže trocha pomôcť a to je vypnutie automatickej synchronizácie určitých aplikácii.

Automatická synchronizácia je vlastne to že váš mobil pravidelne posielate data serverom spoločnosti ktorá danú aplikáciu vytvorila. Aby ste to vypli musíte isť do nastavení a potom vyberte položku účty.

A na vás vybehnú všetky aplikácie ktoré si žiadajú pravidelnú aktualizáciu a tiež robia automatickú synchronizácia z nejakého dôvodu.

Je tu možnosť že vypnete automatickú synchronizáciu pre všetky aplikácie ale byť vami by som to nerobil pretože chcete nechať automatickú synchronizáciu napríklad u vašeho Google účtu.

Vďaka čomu sa automatický ukladajú vaše kontakty na účet google, o čom som rozprával v článku ako preniesť kontakty z jedného mobilu do druhého.

Ale môžete isť individuálne do každej aplikácie a tam môžete vypnúť automatickú synchronizácia. Tak napríklad ja som tuto funkciu vypol pre Google Duo, kde mi automatická synchronizácia prišla ako veľká zbytočnosť.

A je len na vás ktorú aplikáciu si vyberiete pre vypnutie automatickej synchronizácie. Ale sú niektoré aplikácie ako napríklad Messenger, kde nenájdete tuto funkciu.

Pokiaľ sa rozhliadnete po nastaveniach aplikácie tak by ste to mohli nájsť. A ak vám to aj tak nedovolí vypnúť môžete ju ešte odinštalovať a tak zastavíte aby používala data

Záver

Tak dostali sme sa na koniec nášho zoznamu rád ako zrýchliť mobil. Verím že po prečítaní tohto článku sa zvýšila rýchlosť vášho zariadenia niekoľko násobne.

A určite nájdete na internete množstvo rád ako zrýchliť mobil ale snažil som sa vybrať tie najhlavnejšie, ktoré zrýchlia váš mobil čo najviac

Budem rád ak dole v komentári vyjadríte svoj názor. A podelíte sa so mnou o rady ktoré vám pomohli zrýchliť mobil. Tiež vám odporúčam si pozrieť aj ďalšie články o skvelých aplikáciach, ktoré zmenia vaše pozadie alebo o šikovných funkciách Bixby asistenta.

Predchádzajúci článokTop 13 aplikácií s ktorými zmeníte pozadie na mobil
Ďalší článokPokemon Go návod a všetko čo musíte vedieť [2019]
Moje meno je Damián Durčák mam 20 rokov a som veľkým fanúšikom Fortnite. Začal som ho hrať už od začiatku prvej sezóny, kedy veľa ľudí o ňom ešte nevedelo. Hra ma zaujala už od začiatku a dodnes si pamätám na svoje prvé víťazstvo, kedy som hru ukončil krásnym headshotom zo snipou.

Zanechať odpoveď

avatar
  Registrovať sa  
Upozornenie na